Az irritábilis bél szindróma (IBS) súlyos hasmenéssel és hasi fájdalommal járó, a nyugati világban az emberek ötödét érintő tünetegyüttes. Leggyakoribb megjelenési formája a Crohn-betegség és a colitis ulcerosa. Kialakulásáért az immunrendszer túlaktiváltsága és a normál bélbaktériumok egyensúlyának eltolódása is felelős.
Korábbi kutatások leírták a vajsav lehetséges szerepét a betegségben: egyes bélbaktériumok normálisan vajsavat termelnek, IBS-ben azonban ezek száma jelentősen csökken. Állatkísérletek szerint a vajsavtermelő F. prausnitzii baktérium emésztőrendszerbe juttatása hatásos lehet az egyensúly helyreállításában és az IBS tüneteinek enyhítésében, mivel a hatóanyag gyulladáscsökkentő, s a bélfal sejtjeit is ellenállóbbá teszi. Más baktériumok, mint a B. pullicaecorum is hasonló hatásúak lehetnek.
"A hagyományos kezelés hatásai korlátozottak és sok a mellékhatásuk. A probiotikumok -táplálékkiegészítőként használt élő baktériumok - jótékony hatásúak a gyulladásos bélbetegségekben" - mondta Filip Van Immerseel, a belgiumi Ghent Egyetem mikrobiológus professzora. Az IBS terápiájára irányuló eddigi, laktobacillusokkal folytatott sikeres kutatások oka, hogy a tejsav a legtöbb vajsavtermelő baktérium növekedéséhez szükséges.
"Legutóbbi vizsgálataink a vajsavtermelő baktériumokkal ígéretesek, új kezelés kidolgozását teszik lehetővé. Mivel sok baktériumfaj termel vajsavat és sok közülük gyulladáscsökkentő hatású is, meg kell találnunk közülük a legmegfelelőbbet" - közölte Van Immerseel professzor.
Forrás: Medipress hírszolgálat Animáció: HáziPatika.com