Az komoly botrányba keveredett Theranos cég ezzel a szerkezettel szeretné visszanyerni a befektetők bizalmát, az Edison névre keresztelt, korábban megbízhatatlannak bélyegzett szerkezetüknél pontosabb méréseket ígérnek. A fejlesztők szerint a készülék a zikavírus jelenlétét is kimutatja.
A Theranos azt állítja, a miniLab olyan robotokat működtet, amikkel a hagyományosan kézzel végzett diagnosztikai folyamatok jelentősen felgyorsíthatók, majd a Virtual Analyzer nevű szoftverrel bármilyen laborban kielemezhetjük az eredményeket - írja a szerkezetről az Index . Az AACC elnöke, Patricia Jones szkeptikusan áll hozzá: szerinte a szerkezet nagyrészt már létező eszközökre épül, és a forgalmazását még az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóságnak is jóvá kell hagynia.
Ez nem lesz egyszerű feladat, miután a múltkori, meghamisított tesztsorozatukkal az ígéretesnek indult startup cég a teljes orvostársadalom bizalmát elveszítette. A Forbes magazin tavaly még 9 milliárd dollárra becsülete a Theranos orvosi startup értékét, s a jelentőségét olyan sokra értékelték komoly szakemberek is, hogy az alapító Elizabeth Holmes magától Barack Obama elnöktől kapott kitüntetést. Holmes azt állította, hogy mivel ő maga retteg a tűtől, olyan vértesztet - illetve ehhez egy speciális tűt és egy új diagnosztikai gépet - alkotott, amely egyetlen csepp, az ujjbegyből vett vérből képes több mint százféle betegséget diagnosztizálni, ráadásul mindezt néhány órán belül.
Kiderült azonban, hogy a diagnosztizáláshoz használt saját fejlesztésű, Edison névre hallgató laboratóriumi készülék pontatlan adatokat ad, s hiányoznak hozzá a megfelelő engedélyek is. Végül a Theranosnak kizárólag a herpeszvírust sikerült diagnosztizálnia - erre engedélyt is kapott - de aztán kiderült, a módszert lopták. Az orvosi forradalomnak indult, de nullára futó projektről bővebben az alábbi cikkünkben olvashat!
Forrás: Index