COVID-19: átfogó kutatás indul itthon

Az új típusú koronavírus okozta megbetegedések megelőzésével, korai diagnosztikájával és gyógyításával kapcsolatos kihívások minden eddiginél hangsúlyosabbá tették az orvostudomány kutatásainak szükségességét és a klinikai vizsgálatok szerepét. Épp ezért komplex kutatási stratégia készül itthon.

Koronavírus: 2 újabb vakcinát engedélyeztek itthon - kattintson a részletekért!

Nemzeti Kutatási Fejlesztési Program kidolgozásáról egyeztetett Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere, Mándl József, az Egészségügyi Tudományos Tanács elnöke és Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke. A kutatásban részt vesz a Magyar Tudományos Akadémia, valamint becsatlakoznak az országos intézetek, az egyetemi klinikák és a megyei kórházak, összességében tehát az egész magyar egészségügy kiveszi a részét - írta meg az Emberi Erőforrások Minisztériumának tájékoztatása alapján a koronavirus.gov.hu . A cél, hogy a koronavírus és az újabb mutációk által okozott megbetegedések és szövődmények kutatási irányaira komplex stratégiát jelöljenek ki.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus Magyarország, koronavírus járványhelyzet,
Komplex kutatási stratégia készül itthon. Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

Ezekre keresik a válaszokat

A szakmai program válaszokat keres például arra, hogy mi tesz egyes embereket érzékennyé az új típusú koronavírus okozta tünetek tartós fennmaradására. Vizsgálják majd azt is, hogy a SARS-CoV-2 és a vírusmutánsok okozta fertőzés kiválthat-e krónikus szív-, idegrendszeri, daganatos vagy más szervi betegséget.

A program emellett meghatározná a vírus és a mutációk biológiáját, az emberi sejtekbe való bejutásának mechanizmusát, a szaporodását, valamint az emberi szervezet válaszreakcióját, a kialakuló szervkárosodásokat és a hosszútávú következményeket is. A program kiemelten kezeli majd a gyógyulás, felépülés lépéseit, a rehabilitációt, illetve vizsgálja a betegek egy részében különbözően kialakuló tartós tünetegyüttest is. Ide illeszkedik a post- COVID szindróma kutatása is, amelynek szakmai protokollját az emberi erőforrások minisztere iránymutatásával a napokban dolgozták ki az érintett országos intézetek és szakmai kollégiumi tagozatok.

Hosszú COVID: az oltás lehet a megoldás a tünetekre? Olvassa el korábbi cikkünket!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.