Az új ausztrál tanulmány azt állítja, hogy az ultraibolya sugárzás magas szintje, a napfényre érzékeny bőr és a kórtörténetben szereplő bőrrák külön-külön csökkentheti a hasnyálmirigyrák kockázatát.
Amerikai kutatók azonban egyelőre nem ajánlják, hogy a kutatás hatására bárki változtasson az életmódján, például napozni kezdjen, vagy módosítsa D-vitamin fogyasztását, mivel az eredmények egyelőre előzetesek, és nem bizonyítják, hogy ezek a tényezők megelőzik a hasnyálmirigyrák kialakulását.
A Queenslandi Orvoskutató Intézet szakértői Rachel Neale vezetésével 700 hasnyálmirigyrákos beteget hasonlítottak össze körülbelül ugyanennyi emberrel az általános népességből. Az eredmények azt mutatták, hogy a legmagasabb ultraibolya sugárzású területeken élő alanyokban 24 százalékkal alacsonyabb a hasnyálmirigyrák kockázata, mint azokban, akik a legalacsonyabb UV szintű helyeken élőkben. Azokban, akik a napfényre leginkább érzékeny bőrrel rendelkeztek, 49 százalékkal volt alacsonyabb a daganat valószínűsége, azokban az alanyokban pedig, akiknek kórtörténetében előfordult bőrrák vagy napsugárzással kapcsolatos bőrlézió, 40 százalékkal volt alacsonyabb a hasnyálmirigyrák kockázata, mint azokban, akiknek nem volt ilyen bőrbetegségük.
Az Amerikai Rákkutató Szövetség Lake Tahoe-i konferenciáján közzétett tanulmány szerzői a kutatás résztvevőit életkor és nem alapján hasonlították össze az általános népesség tagjaival négy éven keresztül. Az alanyokat kikérdezték társadalmi, demográfiai és orvosi adataikról, születési helyüket, bőrrák kórtörténetüket és bőrtípusukat is beleértve. A szerzők azt is megjegyezték, hogy a szakirodalomban ellentmondásos adatok állnak rendelkezésre a napsugárzás hatására létrejövő úgynevezett keringő D-vitaminról, valamint annak rákkal való összefüggéséről.
Dr. Michael Choti, a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem professzora óvatosságra int az eredményekkel kapcsolatban, és felhívja a figyelmet, hogy további kutatásokra lesz szükség a hasnyálmirigyrák kialakulásával összefüggő kockázati tényezők felderítéséhez.