A Leicester és a Loughborough Egyetemek kutatói szerint ráadásul akkor is bekövetkezik a kár, ha az emberek némi edzést végeznek.
A szakfolyóiratban megjelent tanulmányhoz 18 összesen közel 800 ezer ember részvételével készült korábbi kutatást elemeztek. A kutatók azt állítják, hogy a modern társadalomban a TV nézéstől az autózáson át egészen a számítógépezésig mindenütt jelen van az ülő életmódra való lehetőség. Természetesen manapság sokan járnak edzőterembe, hogy így próbálják helyreállítani az egyensúlyt.
A Dr. Emma Wilmot vezetésével dolgozó kutatócsoport azonban úgy véli, hogy a munka utáni edzés ugyan jobb, mint ha azonnal hazamegyünk, és leülünk a kanapéra, a hosszan tartó ülés mégis rosszat tesz az egészségünknek.
Az egyes kutatások különböző mérőmódszereket alkalmaztak, például azt, hogy hetente 14 óránál többet vagy kevesebbet néztek TV-t a résztvevők, vagy saját bevallásuk szerint napi három óránál kevesebbet, vagy akár több mint nyolc órát töltöttek ülve. Ennek következtében lehetetlen meghúzni egy abszolút határt, amitől számítva az ülés káros. Az mindenesetre Dr. Wilmot szerint nyilvánvaló, hogy azokban, akik a legtöbbet ültek, a cukorbetegség, a szívbetegség és a halálozás magasabb kockázatának voltak kitéve, mint azok, akik a legkevesebb időt töltötték ülve.
"Az emberek meggyőzik önmagukat, hogy ha naponta 30 percet mozognak, egészséges életet élnek" - mondja a kutató. "Nem szabad azonban megfeledkezniük a fennmaradó 23,5 óráról sem." A legerősebb összefüggést a hosszan tartó ülés és a diabétesz között mutatták ki. Közismert, hogy az ülő életmód befolyásolja a vércukorszintet és növeli az inzulinrezisztenciát, ennek okát azonban egyelőre nem tudják pontosan a szakértők.