A neurogenin3 nevezetű gén az I-es típusú cukorbeteg egerek májába beadva aktiválta a felnőtt őssejteket és állandó inzulintermelést tartott fenn. Egy héttel a gén bevitele után a rágcsálók vércukorszintje a normálisra esett vissza és életük végéig így maradt - állítják a houstoni Baylor College kutatói.
A gén kétlépcsős választ vált ki: először bejut az érett májsejtekbe és kis mennyiségű inzulin termelésére készteti őket, ezzel a vércukorszint visszaáll a normálisra. "Ez egy átmeneti hatás. A májsejtek körülbelül hat hét után elvesztik inzulintermelő képességüket" - magyarázta Dr. Vijay Yechoor endokrinológus docens, a tanulmány vezető szerzője.
Ezek az új sejtek nagyon hasonlítanak a hasnyálmirigy szigetsejtjeire, amelyek normál esetben az inzulint termelik, ám ezek a portális vénák körül megtalálható felnőtt típusú őssejtekből származnak. Ezek az őssejtek egy esetleges májsérülés esetén tartalékként működnek. Ha károsodik a máj, az őssejtek érett májsejteket vagy epeúti sejteket hoznak létre. Azonban a neurogenin3 megváltoztatja a programjukat és inzulintermelő béta-sejtekké alakítja őket.
Bár az eredmények nagyon fontosak, még rengeteg további kutatásra van szükség, mire hasonló eredményeket láthatunk emberekben - mondta Yechoor és csapata.
Animáció: HáziPatika.com