Ebben rejlik a hosszú élet titka

105 év felettiek génállományát elemezték olasz tudósok, hogy a hosszú élet titkát kifürkésszék.

Az embereket mindig is érdekelte a hosszú élet titka, nem is csoda, ha manapság is sok szakértő foglalkozik ezzel a témával. Többségük egyetért abban, hogy megfelelő életmóddal - egészséges táplálkozással, rendszeres mozgással, a dohányzás kerülésével és az alkoholbevitel csökkentésével - is sokat tehetünk azért, hogy megőrizzük egészségünket és tovább éljünk. De vajon mekkora szerepet játszhatnak ebben a gének? A WebMD cikke szerint egy olasz kutatócsoport is erre kereste a választ.

A hosszú élet titka: 100 év felettiek vallanak Hét matuzsálemi kort megért ember elárulta, hogy miként érte el ezt az életkort. A válaszok meglepőek, olvasóinkra bízzuk, hogy megfogadják-e a tanácsokat. Azért a tudományosabb magyarázatokat is összegyűjtöttük, amelyek csak részben támasztják alá a hangzatos, egyéni magyarázatokat. Kattintson a részletekért!

Ezek a gének felelhetnek a hosszú életért

A kutatásban 81 olyan alany vérmintáján hajtottak végre genom szekvenálást - vagyis nagyon hosszú, összefüggő DNS-szakaszok szekvenciájának meghatározását -, akik nemcsak megérték a százéves kort, de már 105 esztendősök is elmúltak. Ezt követően a kutatók fiatalabbak génállományával hasonlították össze az idősekét, különbségeket keresve. Végül arra jutottak, hogy a százéves kor felettieknek egyedi genetikai hátterük van, a testük ennek köszönhetően hatékonyan képes a DNS-javításra.

Egyedi genetikai hátterük van a száz év felettieknek. Fotó: Getty Images
Egyedi genetikai hátterük van a száz év felettieknek. Fotó: Getty Images

A tudósok ezen kívül két gén, a COA1 és a STK17A öt gyakori változatát is azonosították. Ezek a gének szerepet játszanak az emberi sejtek egészsége, valamint a daganatos betegségek, a szívroham vagy a stroke kialakulása szempontjából fontos területeken.

Érdekes módon a kutatók szerint a száz év felettieknél ezeknek kisebb a valószínűsége. Sőt, alanyaik többsége egyedül él, ellátja magát, nincs olyan betegségük, ami gátolná őket ebben. Akik ilyen sokáig élnek, azok a szakemberek szerint általában hirtelen mennek el: többnyire néhány nap, vagy egy hét leforgása alatt. De egészen addig nem kínozza őket betegség, életük végéig teljesen egészségesek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra