Az úttörő beavatkozást a Da Vinci robotrendszer és innovatív, háromdimenziós képrekonstrukciós technológiák alkalmazásával hajtották végre. Az orvosok szerint a rosszindulatú daganatot sikerült eltávolítani, egyben az érintett vesét is megmenteni. Az olaszországi kórházak évek óta az élen járnak a robotsebészetben.
Másodjára kellett megküzdenie a rákkal
Mint azt a kórház közleménye írja , a 62 éves női páciens nem először kényszerült felvenni a harcot a rákkal. Évekkel korábban szintén rosszindulatú elváltozás miatt kellett eltávolítani a fél tüdejét, ami a mostani helyzetben, amikor veserákkal diagnosztizálták, komoly nehézségeket okozott a kezelésben. "Több jó hírnevű kórházat is felkerestem Olaszországban, és az orvosok egyöntetű véleménye az volt, hogy az egyetlen lehetséges megoldást a tumor sebészi eltávolítása jelenti. Az aneszteziológus viszont azt mondta, nagyjából 80 százalékos a kockázat, hogy nem ébredek majd fel a műtéti altatásból " - árulta el az idős hölgy.
Csakhogy eközben az egyébként is mélyre benyúló daganat mérete igencsak megnőtt. Az áttétek képződésének veszélye, valamint a vese megmenthetősége okán sürgetővé vált a beavatkozás. A páciens végül a torinói Molinette kórház szakorvosaihoz fordult segítségért. "Amikor megvizsgáltam a leleteit, azonnal elmondtam a betegnek, hogy a helyzet extrém módon bonyolult. Kizárólag a robotizált sebészet teszi lehetővé, hogy egy ekkora tumort minimálisan invazív úton eltávolítsunk, megmentve ezzel a vesét is. Csakhogy ezt a technológiát korábban sosem alkalmazták ébren lévő betegeknél, ennél fogva nem tudjuk garantálni, hogy az operáció valóban megvalósítható" - emlékezett vissza Paolo Gontero professzor, a kórház urológiai osztályának vezetője.
Éber volt, mégsem érzett semmit
A műtét sikere azon alapult, hogy képesek-e optimális mértékben érzésteleníteni a pácienst az orvosok, biztosítva ezáltal, hogy ébren se érezzen fájdalmat, és ne is mozduljon meg a beavatkozás közben. Máskülönben a Da Vinci robotrendszer merev karjai nem tudták volna biztonságosan megoperálni a beteg vesét. Megfelelő érzéstelenítés hiányában pedig nem maradt volna más választás, mint a műtéti altatás, amely viszont azzal a veszéllyel fenyegetett, hogy a fél tüdővel élő páciens talán sosem kel fel már belőle.
Végül egy innovatív eljárással sikerült az aneszteziológusoknak kellőképpen érzésteleníteniük a beteg vese körüli területet. Magát a műtétet Paolo Gontero professzor vezette. Az éberen fekvő páciens a kétórás beavatkozás minden lépését nyomon tudta követni, és bár a tumor igen nagy méretű volt, az operáció mégis jól zárult. "Felemelő érzés volt mindenki számára a műtőteremben, amikor bejelentettem, hogy a műtét sikeres volt. A páciens, aki akkor még mindig nem mozdulhatott a robotkarok miatt, örömkönnyekben tört ki. A beteg erejének és bátorságának, valamint a rendkívül professzionális csapat együttműködésének hála, a világon először sikerült demonstrálnunk, hogy lehetséges ébren lévő betegeknél alkalmazni a robottechnológiát" - fogalmazott Gontero professzor.