Egy bogár segíthet a parlagfű elleni harcban

Parlagfüvet pusztító bogár terjed Magyarországon, amely, bár a parlagfűproblémát nem fogja megoldani helyettünk, sokat javíthat a helyzeten.

Magyarország nemzetközi viszonylatban is a parlagfűvel legszennyezettebb országok közé tartozik, ráadásul a gyomnövény elleni harc sem mondható túl sikeresnek itthon. Most azonban úgy tűnik, a természet a segítségünkre sietett, mégpedig egy Európába behurcolt, idegenhonos bogárfaj, a parlagfű-olajosbogár képében, amelynek fő tápláléka a parlagfű levele - írja a 24.hu . A lap dr. Markó Viktor entomológust, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Rovartani Tanszékének egyetemi tanárát kérdezte arról, jelentősen csökkentheti-e a rovar a parlagfű okozta károkat és kínokat.

A parlagfű pollenje sokaknak okoz gondot itthon.
A parlagfű pollenje sokaknak okoz gondot itthon. Fotó: Getty Images

"Inkább barát, mint ellenség"

Magyarországon továbbra is a parlagfű okozza a szénanáthás tüneteket a légúti allergiával küzdők többségénél. Mutatjuk, mit tegyünk, ha parlagfű-allergiára gyanakszunk.

Mint azt a szakember elmondta, "alapos kutatásokra van szükség a faj hazai tevékenysége kapcsán, de miután lárva és imágó alakban is a parlagfű levelét fogyasztja, valószínűleg inkább barát lesz, mint ellenség". Ugyanakkor azt is érdemes kiemelni, hogy bár a rovar kedvence a parlagfű, más fészkesvirágzatú növényeket is eszeget, mint amilyen például a napraforgó. Előfordulhat tehát, hogy a parlagfű-olajosbogár átvált erre a mutatós haszonnövényre.

Amennyiben a rovar folytatja a "parlagfűdiétát" és megfelelően elszaporodik, már csak az a kérdés, milyen mértékben lesz a segítségünkre. Ideális esetben annyi levelet kell fogyasztania, amennyi érdemben visszaveti a parlagfű állományát, és lehetőleg még pollenszórás előtt kellene végzetes csapást mérnie a növényekre. "Tudjuk, hogy a petéit parlagfűre teszi, a lárvák a levelekből táplálkoznak, ott is bábozódnak, majd a kifejlett bogár, az imágó is marad a terített asztalnál. Innentől kezdve hatékonyságuk az egyedszámukon múlik, ennek kulcsa pedig az, hogy hány generáció fejlődik ki egy évben" - magyarázza a szakember, aki hozzátette: sokat számít a hőmérséklet is. Minél melegebb van, annál gyorsabban fejlődnek, annál több nemzedéket hoznak létre.

Több fronton kell támadni

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Összességében elmondható, hogy a parlagfű-olajosbogár nem fogja helyettünk megoldani a parlagfű által okozott problémát, de várhatóan javít a helyzeten. A parlagfüvet egyébként több fronton kell támadni és/vagy folyamatosan erős nyomás alatt tartani, hogy az erőfeszítéseknek bármi látszata legyen. Emiatt szükség lehet további parlagfűfogyasztó fajok bevetésére is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.