Egy féreg segítheti a sebkezelést

"Bio pillanatragasztót" találtak egy laposféregben az Adria homokjában. A felfedezés egy új, a korábbiaknál biztonságosabb orvosi ragasztóanyag előállításának alapozhat meg.

A ma az orvostudományban használatos ragasztóanyagok, mint a cián-akrilátos szuperragasztók, részben mérgezők és rákkeltőek, megszilárduláskor felforrósodnak, és nem is tapadnak jól a nedves testszövetre. Ezért keresnek a kutatók világszerte alternatív megoldást a vágott és műtéti sebek összeragasztására olyan organizmusoknál, amelyek valahol megtapadnak.

Alig egy milliméter, de dacol az árapállyal

Peter Ladurner, az Innsbrucki Egyetem Zoológiai Intézetének kutatója kollégáival az 1,3 milliméteres laposféreg, a Macrostomum lignano farokrészében lévő tapadószerveket vizsgálta meg. Ezekben ragasztóanyaggal és oldószerrel telt hólyagocskák találhatók, amelyek segítségével a Földközi-tenger árapályterületén élő állat homokszemekhez rögzíti magát, hogy ne sodródjon el.

Az orvostudomány számára is értékes lehet egy földközi-tengeri laposféreg ragasztóanyaga
Az orvostudomány számára is értékes lehet egy földközi-tengeri laposféreg ragasztóanyaga (fotó: 123rf)

A ragasztóanyag két komponensből áll: a Mlig-ap1 és a Mlig-ap2 nevű fehérjéből. Utóbbi a tulajdonképpeni ragasztóanyag, amelyet a féreg "felvisz" a felületre, a Mlig-ap1 pedig összekapcsolja a felvitt Mlig-ap2-t a fonal alakú sejtnyúlványokkal, a mikrovillusokkal, amelyek az állat tapadószerveiben találhatók. A féreg akkor bontja a kapcsolatot, mikor valamilyen kis, negatív töltésű anyagot választ ki, amely csökkenti a Mlig-ap1 tapadóképességét.

Hogyan találták meg a két fehérjét?

Mivel mind a féreg, mind a tapadószervei nagyon aprók, a kutatók nem tudtak belőle közvetlenül ragasztóanyagot venni és az összetételét elemezni. Ehelyett szekvenálták az összes génjét. Ezt követően amputálták egyes férgek faroklemezét, és megvizsgálták, hogy mely gének maradtak aktívak a megmaradt testrészekben. 100 ezerből 99 700 maradt aktív, azaz mindössze 300 maradt, amely csupán a faroklemezben fontos. A tudósok elemezték, mely faroksejtek olvassák le ezt a 300 gént. Ezekből 298 a szaporítószervekben kapcsolódott be, és csak kettő a ragasztósejtekben. Ez a két komponens volt a Mlig-ap1 és a Mlig-ap2.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.