Egy oltás mindent visz

A kutatók egy lépéssel közelebb kerültek egy influenza elleni szuperoltás kifejlesztéséhez. A csodaszerhez olyan molekulákat használnak fel, amelyek a vírus legtöbb törzsében előfordulnak.

A kutatók azt követően fedezték fel a molekulákat, hogy egészséges önkénteseket tettek ki influenzafertőzésnek. Az általános védőoltásért folyó harcban azt remélik ettől az új felfedezéstől, hogy öt éven belül olyan oltóanyag kifejlesztéséhez vezethet, amely a legtöbb influenza vírustörzs ellen védettséget nyújt.

A Southamptoni Egyetem kutatói Dr. Tom Wilkinson vezetésével kimutatták, hogy az alanyok immunrendszere a peptidek egy bizonyos sorát vette célba az influenzavírus belső szerkezetében. Az immunrendszer a peptidekre adott válaszának hasznosítása révén a szakemberek reményei szerint általános, több törzs ellen is védő oltóanyagot lehet kifejleszteni.

A jelenlegi influenza elleni vakcinák az antitestválaszt a felületi molekulák ellen hozzák létre, amelyek gyorsan változnak, így mindig egy lépéssel az immunrendszer előtt járnak. A belső peptidek azonban csak lassan változnak, ráadásul nem különböznek az egyes törzsekben. Ezen kívül nem antitestek termelését, hanem a T-sejtek válaszát váltják ki az immunrendszerből. Egy molekulákat célzó T-sejt oltóanyag hosszan tartó védettséget nyújthat a fő influenzatörzsek, így a szezonális-, a madárinfluenza és a sertésinfluenza ellen is.

A Nature Medicine legújabb online kiadásában megjelent tanulmány szerzői azt írják, felfedezésük révén remélhetőleg olyan oltóanyagokat lehet majd kifejleszteni a jövőbeni influenzatörzsek ellen, amelyek védelmet nyújtanak az emberiségnek a világjárványokkal szemben. Ahhoz azonban, hogy ezeket az eredményeket a gyakorlatba is át lehessen ültetni, még sok kutatásra lesz szükség.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra