A nyugati kultúrában bekövetkező változások miatt a depresszióval küzdő férfiak száma egyre nő az elkövetkezendő években, állítják a British Journal of Psychiatry szakértői.
A gazdasági és szociális változások, valamint a hagyományos férfi-női szerepektől való eltávolodás komolyan károsíthatja a férfiak önbizalmát és megnövelheti a depressziós tünetek előfordulását. "A nőknek eddig közel kétszer nagyobb esélyük volt a major depresszió kialakulására, mint a férfiaknak, ez azonban úgy tűnik, gyökeresen meg fog változni a következő évtizedekben" - nyilatkozta Dr. Boadie Dunlop, az Emory Orvostudományi Egyetem munkatársa.
"A hagyományosan férfi foglalkozások kezdenek eltűnni, a technikai újítások és az olcsóbb külföldi munkaerő következtében. Ezzel együtt a nők felsőoktatásban való részvétele is egyre nő, aminek következtében egyre több olyan család van, ahol a diplomás nő többet keres, mint a férfi. A 21. századi férfiaknak szembe kell nézniük azzal a ténnyel, hogy bizonyos esetekben nem ők a családfenntartók, ez pedig komoly mentális problémákat okozhat. Ezen kívül fontos megemlíteni, hogy a férfiak szociális kapcsolatai főként a munkahely köré épülnek, így egy esetleges elbocsátás teljesen elszigetelheti őket a külvilágtól, ami tovább növeli a depressziós tünetek megjelenésének esélyeit" - nyilatkozta Peter Baker, a Men's Health Forum munkatársa.
"Ha valaki húsz évet tölt el acélöntéssel vagy más kétkezi munkával, az nem tud hirtelen máshol elhelyezkedni. Világosan látszik, hogy komoly problémák várhatók a jövőben a férfiak mentális egészségét illetően" - tette hozzá Dr. Cosmo Hallstrom pszichiáter.