Az akut vagy fulmináns májelégtelenség (hepatitisz) súlyos betegség, hatékony gyógymódja pedig nincs, csak a tünetek jelentkezése utáni 24 órán belül elvégzett májátültetés. A beteg májműködése gyorsan romlik, véralvadási rendellenességek és visszafordíthatatlan agykárosodás léphet fel.
A gyulladás is követi a cirkadián ritmust
A biológiai óra és a gyulladásos betegségek közötti összefüggést vizsgálták a francia egészségügyi kutatóintézet (Inserm), a lille-i Pasteur Intézet és a Lille-i Egyetem tudósai. Emberi sejttenyészeteken és egereken végzett kísérleteik során felfedezték, hogy a biológiai óra egy fehérjéjének gyulladásgátló működése meg tudja állítani az akut májelégtelenséget, enyhíti a tüneteket és javít a túlélési arányokon - olvasható a Gastroenterology folyóirat aktuális számában.
A francia tudósok abból a megfigyelésből indultak ki, hogy az immunrendszer működése változik a nap során, és találtak egy Rev-erbA nevű fehérjét, amely a biológiai órával kapcsolatos, és működése főként a zsírszövetet, a májszövetet, a vázizomzatot és az agysejteket célozza. Emberi immunsejteken és egereken végzett kísérleteik megerősítették, hogy a gyulladás a napi biológiai órát, más szóval a cirkadián ritmust követi.
Az egereknek a Rev-erbA-t aktiváló szert adtak, ezek után pedig a betegség enyhébb formában jelentkezett náluk, és javultak a túlélési arányok is. A kutatók ugyanezt a hatást figyelték meg laboratóriumi emberi sejttenyészeteken is, ami az akut fulmináns hepatitisz új kezelésének kidolgozására bátorította őket.