Életveszélyes magyar bogár: mi az igazság?

Több internetes portálon is rémhírek kezdtek terjedni a Magyarországon is honos kék nünükéről, amelynek mérge állítólag halálos is lehet a gyermekekre. Mi az igazság?

"Vállaljuk a temetési költségeit a nünükék első halálos áldozatának" - tette a meglepő felajánlást a közelmúltban az Erdőmentők Alapítvány. A társaság facebookos oldalán hívta fel a figyelmet az interneten rohamosan terjedő hírre, mely szerint a kék nünüke halálos veszélyt jelent a gyermekekre. Szerintük a ritka és különleges bogár semmilyen komoly veszélyt nem jelent sem a gyermekekre, sem pedig a felnőttekre, az álhír pedig számos más, ritka rovar ellen fordíthatja a közvéleményt.

A csípős rovarok és bogarak, például a szúnyogok vagy az atkák az ember által kibocsátott kémiai jelek alapján találják meg áldozatukat. Miért van, hogy egyeseket gyakran összecsípik, míg másokat egyenesen elkerülik ezek a bogarak? Cikkünkben a válasz!

A kék nünüke először tavaly áprilisban kapott sajtófigyelmet, ekkor közölte ugyanis több netes portál a hírt, hogy egy prágai kisfiú életveszélyes állapotba került a bogár méreganyagától. Pontos leírást sehol nem adtak az esetről, de úgy tűnt, hogy a bogár potrohából kieresztett méreganyag valamilyen súlyos allergiás reakciót váltott ki a gyermekből. A legtöbb cikk erre az egy esetre hivatkozik, illetve néhány kétes hátterű oldal pár hete ismét friss információként tálalta ugyanazt. Valóban veszélyes lehet ez az apró kék állat?

A darázs csípése veszélyesebb

A hazai bogár- és rovarállomány közül a leírthoz hasonló, allergiás reakciót a darázscsípés válthat csupán ki az arra érzékenyek szervezetében - mondta el a HáziPatika.com megkeresésére Dr. Szebényi Attila háziorvos. A csípés anafilaxiás sokkot eredményezhet, amely nehéz légzéssel, fulladással jár, a legszembetűnőbb tünetek pedig az arcon megjelenő ödémás duzzanatok. Az enyhe szédülés, sápadtság a vérnyomás drasztikus csökkenése miatt ájulásig fokozódhat, súlyos esetben keringési problémák is felléphetnek. Ha pedig az ödéma a légutakban jelentkezik, akkor a légzés leállását okozhatja: ilyenkor sok esetben csak gégemetszéssel menthető meg a beteg élete. Ehhez ráadásul elegendő egyetlen darázs csípése is, nem kell sok ugyanis a sokkot kiváltó antigénből - mondta el a háziorvos.

A nünüke felnőttekre és gyermekekre is ártalmatlan
A nünüke felnőttekre és gyermekekre is ártalmatlan

Bizonyos pókok, rovarok csípése is okozhat allergiás reakciókat, ezek azonban elhúzódóak, és jóval enyhébb tünetekkel jelentkeznek a háziorvos szerint. "Több hétig, akár egy-két hónapig is húzódhat a gyulladásos folyamat, a csípés bepirosodik, akár el is gennyedhet. Azonban inkább olyan betegeknél látjuk ezt, akik valamilyen mediterrán, egzotikus országból tértek vissza" - emelte ki Dr. Szebényi Attila. Hozzátette: ezeket a tüneteket általában a háziorvos is jól el tudja látni, ritkán van csak szükség sebész vagy bőrgyógyász beavatkozására. Tapasztalatai szerint súlyos, életveszélyes állapotot ez ritkán eredményez. Ha azonban a csípés ismeretlen eredetű, és a kezelésre sem reagál megfelelően, a beteget a Szent László kórház Trópusi-Immunológiai részlegére irányítják át, ahol komolyabban kivizsgálhatják a panaszokat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az Erdőmentők szerint a bogár mérge legfeljebb hólyagot okoz a bőrön, megölni senkit nem fog. A nünükék tehát teljesen ártalmatlanok, és már csak a pénztárcánk miatt sem tanácsos zargatni őket. "Számos védett nünükefaj él hazánkban, így ha más érv nem is számít, nem javasoljuk, hogy akár 50 ezer forint bírságot kockáztassanak elpusztításával" - olvasható az Erdőmentők felhívásában.

Gyógyítottak is vele

A népi gyógyászat a nünüke mérgét - a cantharidint - nem hogy rettegte, de éppen gyógyításra használta. A kiszárított bogarakat porrá őrölték, és afrodiziákumként alkalmazták. Már az ókori görög feljegyzésekben is szerepelt, első alkalmazója állítólag maga Hippokratész volt, aki az őrleményt gennyes daganatok kezelésére, illetve vizelethajtónak használta. Emellett szemölcsökre, illetve bizonyos bélbetegségek ellen is használták a görögök a bizonyos dózis felett valóban mérgező anyagot.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.