Így hat az agyra a varázsgomba
"Az agyi jelek sokféleségének növekedését látjuk. Az agy összetettebb tevékenységet végez" - mondta összefoglalóan Anil Seth, a Sussex Egyetemen agykutatója a vizsgálat eredményeiről. Seth és csapata a felfedezést a londoni Imperial College kutatói által korábban gyűjtött adatok újraértékelésével tette.
Robin Carhart-Harris és munkatársai 19 olyan önkéntesnél figyelték az agyi aktivitást, aki ketamint vett be, 15-nél, aki LSD -t fogyasztott, és 14-nél, aki a varázsgombákban megtalálható hallucinogén, a pszilocibin hatása alatt állt. Koponyához csatlakoztatott szenzorokkal mérték az önkéntesek idegsejtjei által termelt mágneses mezőket, és összehasonlították az eredményeket olyan személyek eredményeivel, akik placebót kaptak.
A körülöttük lévő világ határai elmosódtak
"Fogtuk az agytevékenység adatait, megtisztítottuk őket, majd 2 másodperces darabokra vágtuk. Minden egyes darab esetében kiszámítható volt a sokféleség mértéke - monda Seth, aki munkatársaival együttműködött Carhart-Harristallal az újbóli elemzés során.
Az előző munkák azt mutatták, hogy az éberség állapotában lévő emberek különböző agyi aktivitást mutatnak, mint akik alszanak. Seth úgy találta, hogy az emberek, akik pszichedelikus drogokat szedtek, még nagyobb diverzitást mutatnak, az eddig tapasztalat legmagasabb szintet elérve. Ezek a rendkívül sokrétű minták egybeestek azzal az érzéssel, amelyről az önkéntesek számoltak be: hogy saját énjük és a körülöttük lévő világ határai elmosódtak. Az agyi tevékenység sokféleségének mértéke egyben az élénkebb élményekhez is kapcsolódott.
Egyre több bizonyíték áll rendelkezésre arról, hogy a pszichedelikus szerek olyan módon segíthetik a depressziótól szenvedőket, amire más módszerek nem képesek. Néhány hasznos hatását már kimutatták az LSD-nek, a ketaminnak, a pszilocibinnek és az ayahuascának, egy Dél-Amerikában vallási szertartások során használt varázsitalnak.
"Szerintem nagyon komoly potenciál van ebben. Ha hirtelen másképp látod a dolgokat, akkor ez a kilátásokat is átalakíthatja. Erre a mai antidepresszánsok nem képesek, mert rutinszerűen és éber állapotban dolgoznak" - vélekedett Seth.
Forrás: newscientist.com