Ennyi élelmiszert dobunk a szemétbe

2030-ra a mostani felére akarja csökkenteni az élelmiszerhulladék mennyiségét az Európai Parlament.

Az Európai Unió országaiban évente 88 millió tonna élelmiszer kerül a kukába, amelyet elsősorban a háztartások és a feldolgozóipar termel ki. Ennek tükrében különösen súlyos a tény, hogy az EU-n belül minden 10. ember nem jut rendszeresen megfelelő minőségű élelmiszerhez - írja az Inforádió .

Ismerje meg a penészt, és tudja meg, ki kell-e dobni a penészes ételt. Hogy melyik étel menthető, arról az alábbi cikkünkben írtunk!

Szlovénia az élen, Hollandia a legpazarlóbb

A legpazarlóbb Hollandia: fejenként 541 kilogramm élelmiszert dobnak ki évente.

Szlovéniában a legjobb a helyzet. A régióban 70-80 kilogramm az átlag - nyilatkozta a lapnak Hölvényi György kereszténydemokrata európai parlamenti képviselő. A politikus szerint gazdaságilag és környezetvédelmileg is tarthatatlan állapot alakult ki az élelmiszerpazarlás terén, ezt egyre több tagállam látja, és hajlandó ellene tenni.

Átlagosan 70-80 kiló élelmiszert dobunk ki a kukába minden évben
Átlagosan 70-80 kiló élelmiszert dobunk ki a kukába minden évben

Az EP környezetvédelmi bizottsága tervet dolgozott ki annak érdekében, hogy a következő néhány évben drasztikusan csökkenteni lehessen az elpazarolt élelmiszer mennyiségét. Az Eurobarometer felmérése szerint az uniós állampolgárok fele nincs tisztában például a "minőségmegőrzési idő" és a "fogyaszthatósági idő" közötti különbséggel. "Ezeknek a lejártával sok esetben az élelmiszer még felhasználható, de most nem ez a gyakorlat. Ezen kellene változtatni" - mondta el a politikus.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A politikus szerint olyan rendszert kellene létrehozni, amely segítségével a fogyasztásra alkalmas, de feleslegnek számító élelmiszer eljuthatna a rászorulókhoz. Fontos lenne emellett, hogy nagyobb teret kapjanak a helyben termett zöldségek és gyümölcsök, hiszen a szállítás miatt a termékek jelentős része megromlik és szemétbe kerül.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.