Érdekes dolog derült ki a villanypóznákról

Bizonyos kisméretű fajok szívesebben élnek a magasfeszültségű oszlopok közelében, mint a környező mezőgazdasági területeken - derült ki a Cseh Tudományos Akadémia gerincesekkel foglalkozó intézetének kutatásából.

Számos faj számára a póznák körüli talaj is népszerű hely a telelésre. A 20. század második felében intenzívvé vált mezőgazdaság hatására ugyanis erőteljesen csökkent a vadon élő állatok érintetlen élőhelyeinek területe, ami negatív hatással volt a rovarokra, a madarakra és az apróbb emlősökre.

áram, magasfeszültségű oszlop, villanypózna, kistestű állatok, madarak, telelés, túlélés
Villanypóznák segítik az állatok túlélését. Fotó: iStock

Veszély és menedék egyben

Megtizedelte az ember a madárvilágot - a részletekért kattintson ide!

Épp az intenzív mezőgazdaság biodiverzitásra gyakorolt hatását helyezte a középpontba Martin Salek, a friss tanulmány szerzője is. A magasfeszültségű póznák kérdéskörével néhány éve kezdett foglalkozni, amikor a ragadozómadarak elhullási arányát vizsgálta a póznákkal való összeütközés következtében.

"Észrevettem, hogy sokkal több egérlyuk van a póznák közelében, mint máshol" - magyarázta. Az elmúlt évben munkatársaival újabb kutatást végzett Csehországban, amely alátámasztotta az elméletét. Kiderült, hogy ezeken a területeken a téli hónapokban sokkal többféle - és gyakran veszélyeztetett - rovar-, madár - és apró emlősfaj él, mint a környező mezőkön.

Az áramellátó rendszer tehát gyakran halálos veszélyt jelent a madarakra, ám egyben menedéket is biztosíthat nekik és más fajoknak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.