Mindegy, hogy szellemileg aktívak vagyunk, pihenünk vagy alszunk, agyunk mindig mutat valamiféle elektromos aktivitást. A lassú és gyors agyhullámok (delta, téta, alfa, béta) viszonylag pontos információt adnak az agyi aktivitásról. A meditáció során a téta hullámok főleg az agy homloklebenyében és középső részén vannak jelen. A téta hullámok az ellazult figyelem jelei. Egyelőre kevés kutatás vizsgálta, hogy az irányított meditáció hogyan befolyásolja a hibafelismerést.
Figyelemeltereléses teszt
A Michigan Állami Egyetem éppen ezt az űrt töltötte be egy új kutatással, amelyet a Brain Sciences -ben publikáltak. A kutatás szerint az irányított meditáció megváltoztatta az agyi tevékenységeket oly módon, hogy fokozta a tudatos hibafelismerés képességét a meditáció után. A kontrollcsoportos vizsgálathoz több mint 200 résztvevőt toboroztak, hogy teszteljék, hogyan befolyásolja a nyílt, irányított meditáció azt, ahogyan az emberek észlelik és reagálnak a hibákra. Azok a résztvevők, akik korábban soha nem meditáltak, 20 perces meditációs gyakorlaton vettek részt, míg a kutatók elektroenkefalográffal (EEG) mérték az agyi aktivitásukat. Ezután elvégeztek egy számítógépes figyelemelterelési tesztet mindkét csoporttal, azokkal is, akik nem meditáltak a feladatok elvégzése előtt.
"Az EEG ezredmásodperces szinten képes mérni az agyi aktivitást. Így pontos számokat kaptunk az idegi aktivitásról a hibák elkövetése után, amelyeket összehasonlítottunk a helyes válaszokkal" - mondta Jeff Lin, kutatásvezető. Azt tapasztalták, hogy egy bizonyos neurális jel körülbelül fél másodperccel később jelentkezik egy számolási hiba felismerése után. Ennek a jelnek az erőssége jelentősen megnőtt a nem meditáló kontrollcsoporthoz képest. Vagyis az eredmények azt bizonyítják, hogy mindössze 20 perc meditáció fokozza az agy azon képességét, hogy felismerje a hibákat - értékelte a kutatás jelentőségét a pszichológus.