Ez lehet a vírusok elleni univerzális fegyver

A cukormolekula lehet a vírusok elleni univerzális fegyver. A svájci és brit kutatók ugyanis most úgy módosították a cukormolekulát, hogy az egyszerű kölcsönhatás révén elpusztítja a vírusokat, emellett pedig ártalmatlan az emberre. Az új módszer az újonnan megjelenő vírusok ellen is bevethető lehet.

Az úgynevezett vírusölő anyagok - mint a fertőtlenítőszerek - az egyszerű kölcsönhatás révén pusztítják el a vírusokat. A legtöbb jelenleg használt antivirális gyógyszer viszont úgy hat, hogy megakadályozza a vírusok fejlődését, de nem pusztítja el őket. Emellett nem is mindig megbízhatóak: a vírusok mutálódhatnak és ellenállókká válhatnak a kezelésekkel szemben. "Ezen akadályok legyőzése és a vírusfertőzések hatékony leküzdése érdekében egy egészen más kiindulópontot kerestünk" - mondta Caroline Tapparel Vu, a Genfi Egyetem kutatója.

cukormolekula, vírusok, antivirális szer, orvostudomány
Megtalálhatták a vírusok elleni univerzális fegyvert. Fotó: iStock

Vírusokat támad a cukormolekula

Kézfertőtlenítők: hatásosak és veszélytelenek? A válaszért olvassa el korábbi cikkünket!

A kutatók korábbi munkáik során már kifejlesztettek egy aranyon alapuló antivirális szert. Ugyanennek az elvnek a használatával sikerült természetes glükózszármazékokkal, úgynevezett ciklodextrinekkel kifejleszteni egy ilyen szert. "A ciklodextrinek számos előnnyel rendelkeznek: biokompatibilisebbek, mint az arany, egyszerűbb az alkalmazásuk, nem váltanak ki rezisztenciamechanizmust és nem toxikusak" - mondta Samuel Jones, a Manchesteri Egyetem kutatója, a tanulmány társszerzője. "A ciklodextrineket már széles körben alkalmazzák, különösképpen az élelmiszeriparban, ami megkönnyíti az ezeket alkalmazó gyógyszeres kezelések piacra dobását" - emelte ki Valeria Cagno, a Genfi Egyetem tudósa.

A koronavírus ellen is bevethető lehet

A módosított cukormolekulák vonzzák a vírusokat. Elpusztítják a vírusok külső burkát, így képesek a fertőző részecskéiket is elpusztítani - ahelyett, hogy csak a vírus növekedését blokkolnák. Ez a mechanizmus, úgy tűnik, minden vírusnál működik - állapították meg a tudósok légúti és herpeszfertőzésért felelős vírusok vizsgálatával. A szakértők szabadalmi bejelentést nyújtottak be és céget alapítottak a felfedezésük segítségével megvalósítható gyógyszeres fejlesztések kutatására. A nagyon stabil ciklodextrinekből krémek, gélek vagy orrspray-k is készíthetők.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Bár bizonyos vírusok - például a hepatitisz-C vagy a HIV - ellen rendelkezésre állnak hatékony gyógyszerek, ezek specifikusak. Az új, széles spektrumú antivirális szerek fejlesztése azonban elengedhetetlen, különösen a leginkább pusztító vagy újonnan megjelenő vírusok ellen, amelyekre még nincs kezelés. Ez alapján többek között a koronavírus ellen is bevethető lehet a jövőben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.