Ez lenne a globális felmelegedés egyetlen pozitív hozadéka?

Azt jósolják, hogy az éghajlatváltozás több veszéllyel járhat bolygónkra nézve: a tengerszint megemelkedhet, megszaporodhatnak a természeti katasztrófák. Lehetséges azonban, hogy a világ felmelegedésének egyik előnyeként visszaszorulhat az influenza?

A rövid válasz: még nem tudjuk. Az állatkísérletek azt mutatták, hogy az influenza nehezebben terjed a meleg és párás levegőben. Elképzelhető, hogy az idén tapasztalt enyhe tél is hozzájárult ahhoz, hogy az idei influenzaszezon eddig viszonylag enyhének bizonyult.

Az influenza átvitelének arányát azonban számos tényező befolyásolja, köztük a népesség vírus elleni immunitásának szintje és az emberek kölcsönhatásainak módja, ezért a szakértők szerint egyelőre lehetetlen megjósolni, milyen hatást fog gyakorolni a klímaváltozás.

A kutatók évek óta keresik a választ arra, miért fordul elő gyakrabban az influenza télen. Még mindig nem tudjuk a választ, de a szakértőknek van néhány elmélete. Christopher Olsen, a Wisconsin-Madison Egyetem professzora szerint a hidegebb, szárazabb levegő lehetővé teszi, hogy a vírusrészecskék hosszabb ideig a levegőben maradjanak és nagyobb távolságokat tegyenek meg. A másik tényező az lehet, hogy télen az emberek gyakrabban tartózkodnak zárt terekben és annyira összezsúfolódnak, hogy az megnöveli a fertőzés lehetőségét.

2011 októbere és 2012 januárja között olyan alacsony volt az influenza aktivitása, hogy a hivatalos influenzaszezon az Egyesült Államokban csak februárban kezdődött meg. Ez volt 24 éve a legkésőbb kezdődő influenzás időszak. Ezzel párhuzamosan rendkívül enyhe tél uralkodott Észak-Amerikában. Olsen szerint azonban csak az, hogy az enyhe tél és az enyhe influenzás szezon egybe esett, még nem jelenti azt, hogy összefüggés van a kettő között. Az is elképzelhető, hogy az enyhébb influenzaszezonhoz az influenza elleni védőoltások nagyobb aránya és az influenza tudatosságával összefüggő jobb higiénia is hozzájárult.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

További kutatásokat kell végezni, melyek során az influenza átvitelét vizsgálják a trópusi éghajlaton, és alaposabban kell elemezni az influenza aktivitása és az időjárási minták közötti összefüggéseket ahhoz, hogy alaposabban megérthessük a klímaváltozás az influenza átvitelére gyakorolt hatásait.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra