Ezért jó, ha képzelgünk!

Képzelgés közben éppen ellenkező irányban halad az információ az agyunkban, mint a valóság észlelése közben. Erre kutatók az agyi működések hálózatainak feltérképezése közben jöttek rá - számolt be a kutatásról a Science Daily.

A kísérleti alanyoknak vagy el kellett képzelniük egy jelenetet, vagy pedig videofilmet nézettek velük. Közben EEG segítségével követték az agyuk elektromos aktivitását.

Dolgozz tovább, én álmodom! - lehetne a jelszava annak a friss kutatásnak, amely szerint egyáltalán nem baj, sőt jót is tesz az agyműködésnek egy kis álmodozás. Olvasson tovább itt! Az agykutatás egyik legfontosabb kérdése, hogy az agy különböző területei közül melyek, és hogyan kapcsolódnak össze egymással valamilyen agyi tevékenység közben. Hogyan működnek együtt ezek a területek? Mi az iránya az információáramlásnak? Mert azt tudjuk, hogy az agyterületek nem egymástól függetlenül látják el funkcióikat, hanem egymással együttműködve” – magyarázta a kutatás előzményeit és célját Barry Van Veen professzor, a kutatás egyik vezetője. A több kutató együttműködésével végzett vizsgálat eredményeit a NeuroImage című szaklapban publikálták.

Az ábrándozás magasabb szintű agyi területeket aktivált

Amikor a képzeletünket működtetjük, az agyunkban az információ a fali lebeny irányából áramlik a nyakszirti lebeny irányába, azaz egy magasabb szintű működésért felelős terület felől egy alacsonyabb szintű működésért felelős terület felé. Amikor vizuális információt dolgozunk föl, például filmet nézünk, akkor az információáramlás iránya éppen ellenkező: a nyakszirti lebenyben található látókéreg irányából halad a felsőbb régiók felé, a fali lebeny irányába.

A kísérletben résztvevők egyik részét arra kérték, hogy nézzenek meg egy rövid videofilmet, majd utána próbálják meg fölidézni, fejben újrajátszani annak eseményeit. A kísérleti alanyok másik részének az volt a feladatuk, hogy képzeljenek el jelenetet, amelyben egy varázsbiciklin utaznak. Arra kérték őket, hogy a részletekre koncentráljanak: a formákra, a színekre és az anyagokra. Ez után pedig meg kellett nézniük egy rövid videót, amelyben természeti képeket mutattak nekik. A résztvevők agyműködését a vizsgálat közben EEG-vel rögzítették.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az EEG-adatokat egy algoritmus segítségével analizálták; ebből következtették ki az információáramlás alapvető irányát a különböző feladatok elvégzése közben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.