Sokan azért nem akarnak esténként kimozdulni, mert attól tartanak, hogy egy kiadós vacsora és néhány ital után rosszabbul alszanak majd, illetve másnap fáradtabbak lesznek - holott egy friss kutatás szerint ez nem így van. Sőt, a tudósok arra jutottak , hogy az este kimaradóknál álmosabbak azok, akik délelőtt vagy kora délután mennek társaságba.
A kutatásról
A svéd Karolinska Institute szakértői nemrég 641 felnőtt viselkedését és álmosságérzetét vizsgálták 3 héten át - különös tekintettel a hétvégékre és a szabadnapjaikra, mert ekkor a legvalószínűbb, hogy társaságba mennek az emberek. A résztvevőknek félóránként jelenteniük kellett a viselkedésüket, háromóránként meg kellett adniuk egy skálán, hogy mennyire álmosak, illetve alvásnaplót is írtak minden reggel.
Az eredmények összegzése után a tudósok arra jutottak, hogy kevésbé érezték magukat álmosnak azok, akik esténként mentek társaságba - például egy kellemes vacsorát és néhány italt fogyasztottak el a barátaikkal. Ők ezután jobban is aludtak, és másnap frissebbnek érezték magukat. Álmosabbak voltak viszont azok, akik délelőtt vagy kora délután mozdultak ki otthonról, például egy brunch kedvéért. A tanulmány szerzői azt is megállapították, hogy a nappali álmosság nagyban befolyásolja az emberi motivációt és viselkedést. A kutatók azt állítják, hogy egy nagyon éberről nagyon álmosra történő váltás akár 70 százalékkal is csökkentheti a társas érintkezéseket.
Miért csökken a társadalmi aktivitás?
A tudósok szerint fontos lenne mielőbb megérteni a csökkenő társadalmi aktivitás mögött álló lehetséges okokat - azt írják, az izoláció és a magány ugyanolyan növekvő tendenciát mutat, mint a különböző alvászavarok. Azt remélik, eredményeik iránymutatást adhatnak jövőbeni kutatásokhoz, mint például, hogy az álmosság enyhítésével hatékonyan növelhető-e az emberek rövid, illetve hosszú távú jólléte.