A University of California (San Diego) orvosi karának kutatói, valamint a Moores rákközpont szakemberei spanyol és német kollégáikkal feltérképezték, hogy egyes különleges fehérjék megjelenése a rákos sejtekben hiperaktivitást vált ki más fehérjékből, s ezzel fokozza a különböző rákok növekedését és terjedését. Az eredményeket a kutatók a Scientific Reports folyóiratban tették közzé.
Pradipta Ghosh, a nemzetközi csapat vezetője megállapította, hogy a guanin-nukleotid kicserélő faktor (GEF) fehérjecsalád néhány tagjának fokozott expressziója a G-fehérjék hiperaktivitását és azt követően a rák fejlődését vagy áttétek képződését eredményezte.
A kutatás eredményeként sikerült meghatározni egy biomarkert a keringő tumorsejtek (CTC) előrejelzésére, Ezek a sejtek leválva az elsődleges daganatról a véráramba jutnak, és új daganatok kiindulásává válhatnak a többi testrészen. A felfedezéssel megnőhet a terápiák hatékonysága, hiszen az áttét korai jeleire is beavatkozhatnak az orvosok.
A kutatók nagy erőfeszítéseket tesznek, hogy javítsák a CTC-elemzések pontosságát. Ghosh szerint az új eredmények ebbe az irányba tett lépést jelentenek. Tisztázták, hogy a GEF-ek aktiválják a G-fehérjéket, és a G-fehérje jelátvitele kapcsolódik a CTC-khez. A G-fehérjék mindenütt jelenlévő kapcsolóként részei a külső ingerületek sejtekbe juttatásának. Emiatt e téma fokozott tudományos érdeklődést élvez évek óta.
Forrás: News Wise