A Biology Letters folyóiratban megjelent tanulmányból (Differential scaling within an insect compound eye – Egy rovar összetett szemén belüli eltérő méretváltozás), kiderül, hogy a test szerveinek egyes részei képesek lehetnek különböző mértékben megváltoztatni a méretüket.
A sussexi tudósok megmérték a szem felületét 66 kis illetve nagy falakó hangyán, és ennek alapján létrehoztak szem „hőtérképeket”. Felfedezték, hogy amikor a hangyák testmérete megváltozott, a szemük különböző régiói eltérő mértékben növekedtek meg vagy mentek össze.
Dr. Jeremy Niven, az egyetem kutatója azt mondta, hogy a tudósok már több mint száz éve próbálták megérteni, hogy a szervek hogyan képesek elérni a megfelelő méretet a testünkben. „A szervek belső méretváltozásai továbbra is kevéssé ismertek, de eredményeink azt mutatják, hogy amikor a testünk mérete változik, a szervek különböző régiói és a sejtek többféle módon reagálnak, mint azt korábban gondolták" – tette hozzá.
Craig Perl, a kutatás egy másik résztvevője szerint a mostani munka megalapozza azokat a jövőbeni vizsgálatokat, amelyek tisztázhatják a méretváltozás szerepét a szerv evolúciójában. Sok faj mutat lényeges különbségeket a szervek méretében és alakjában, amely a méretváltozás regionális különbségeiből fakadhat.
Szerinte elengedhetetlen, hogy továbbra is megpróbálják megérteni a szervek működési folyamatait, és azt is, hogy milyen kölcsönhatásban vannak egymással. Így segíteni lehet az állatoknak, hogy egészségesek maradjanak. Ha egy szervek vagy a sejtek belső alkotóelemei túl kicsik vagy túl nagyok, az jelentős következménnyel járhat az egész szervezet egészségére.
Forrás: Phys.org