Az immunrendszer bizonyos mértékig eddig is képes volt a rákos sejtek felismerésére és elpusztítására, de egyes ráktípusokkal szemben, illetve a sejtek túlburjánzásának egy szintje után nem tud hatékonyan fellépni. A szervezet számára nehézkes, hogy a saját DNS-ét hordozó beteg sejteket kiszűrje. A Londoni Egyetem kutatói szerint képesek lehetnek megjelölni a szervezet számára a rákos sejteket, így az immunrendszer időben, valamint hatékonyabban léphet fel ellene.
Az új eljárás lényege a DNS személyre szabott analízise. Hasonló kísérletek korábban is történtek, azonban a beteg saját immunrendszerét stimuláló rákellenes vakcinák ezidáig sorra megbuktak. Ennek egyik oka, hogy úgy mozgósították a test védőrendszerét, hogy az rossz célpontot követett. A probléma az, hogy a rákot nem azonos sejtek alkotják, a tumoron belül mutáció, genetikai sokféleség jellemző, tehát a daganaton belül a sejtek különbözőképpen viselkedhetnek. A tumoron belül kvázi egy fa elágazásaiként, egy gyökérmutációból fejlődnek tovább minden irányba a sejtváltozatok, ezt nevezik a rák heterogenitásának.
A kezelésnek két lehetséges módja van. Az egyik, hogy személyre szabott rákvakcinákat készítenek, melyek arra képzik az immunrendszert, hogy észrevegyék a betegséget és reagáljon rá. Másodsorban "kihalásznák" a páciensekből azokat az antitesteket, melyek már képesek a rák elpusztítására, azokat laboratóriumi körülmények között felszaporítanák, majd visszajuttatnák a betegekbe, hogy ott végezzen a rákkal .
A személyre szabott terápia azonban rendkívül drága lehet, embereken pedig még nem próbálták ki. Az Egyesült Királyság Rákkutatási Központjának munkatársai szerint azonban két éven belül megindulhat az eljárás pácienseken való tesztelése.
Forrás: HVG.hu