Az intenzívosztályi ellátásra szoruló betegek régebbi vérkészítmények alkalmazását követően hajlamosabbak különböző kórházi körülmények között kifejlődő fertőzésekre - állítja egy retrospektív tanulmány, amiről nemrég egy philadelphiai orvoskongresszuson számoltak be.
Természetesen nem újdonság, hogy a vérkészítmények minősége a tárolás idejével romlik. Ezért tilos a vért meghatározott időn túl tárolni. A konzervvér, illetve a vérkészítmények általában legfeljebb 42 napig tarthatók el.
A nemrég készített tanulmány szerint azonban már mindössze 14 nap elteltével olyan, az immunrendszer működését befolyásoló molekulák - citokinek - szabadulnak fel a vérsejtekből, amelyek egy esetleges vérátömlesztés során gyengítik a recipiens (vért kapó beteg) immunrendszerét. Raquel Nahra, a Cooper Egyetem munkatársa szerint ennek köszönhető, hogy a betegek érzékenyebbé válnak a kórházban elkapható (nozokomiális) fertőzésekre.
A klinika intenzívosztályán a 422-ből 57 beteg kapott el valamilyen nozokomiális fertőzést. Megvizsgálva a nekik adott vérkészítmények eltarthatóságát, kiderült, hogy ők kapták a régebbi, átlagosan 32 napos készítményeket.
Az adatok azt mutatják, hogy a 29 napnál régebben levett vérrel történő átömlesztés megduplázza a kórházi fertőzések esélyét. A fertőzések száma egyaránt nő a beadott készítmények számával és a tárolás idejével. Ez természetesen felveti a kérdést, helyes-e az az általánosan elterjedt gyakorlat, hogy először a régebbi vérkészítményeket igyekeznek felhasználni. Az adatok elemzése alapján úgy tűnik, hogy a transzfundált vér által legyengített immunrendszer a fertőzések kezelését nem akadályozta ugyan, de közvetetten mégis növeli a halálozás esélyét.
Forrás:
www.aerzteblatt.de