A neurológiai rendellenesség okozta agyi károsodás hasonló ahhoz, amit az olyan fertőző betegségek eredményeznek, mint a kergemarhakór, illetve annak emberi megfelelője, a Creutzfeldt-Jakob betegség. A houstoni Texas Egészségtudományi Központ kutatói azt vizsgálták, mi okozhatja a degeneratív betegségre jellemző fehérjelerakódást az agyban. Az egereken végzett kísérletből az derült ki, hogy ez akkor következik be, amikor egy normális fehérje eltorzul, majd úgy kezd terjedni, hogy a "jó" fehérjéket rosszakká alakítja át. Hasonló folyamat zajlik le a kergemarhakór és a Creutzfeldt-Jakob betegség esetén is.
A kutatást vezető Claudio Soto elmondta, az eredmények arra utalnak, hogy néhány Alzheimer-kóros eset fertőzés eredményeként alakulhat ki, ami más neurológiai betegségek, például a kergemarha kór és a Creutzfeldt-Jakob betegség esetén is előfordul. A kísérletben egy Alzheimer-kóros beteg agyszövetét fecskendezték be egy csoport egérbe, majd az eredményeket összevetették egy kontroll csoporttal, amelynek tagjait egy egészséges ember agyszövetével oltottak be. Kiderült, hogy a demens agyból származó kivonatot kapott egerekben a betegséggel járó plakkok alakultak, míg a kontrollcsoportban nem tapasztaltak ilyen változást.
A kutatók úgy vélik, a Molecular Psychiatry folyóiratban megjelent eredményeik jelentős következményekkel járhatnak a szörnyű betegséget kiváltó háttérmechanizmusok megértésére, és előrelépésekhez vezethetnek a betegség megelőzésében illetve kezelésében.
Animáció: HáziPatika.com