Földönkívüliek után kutattak, ez lett az eredmény

Tízmillió csillag átvizsgálása sem mutatta földönkívüliek jelenlétét - legalábbis egyelőre.

Egy Ausztráliában lévő rádióteleszkóp segítségével kutattak át csillagászok mintegy 10,3 millió csillagot földönkívüli civilizációra utaló adatok után. A Naprendszeren kívüli lehetséges élet bizonyítékait keresve a tudósok "technikai jeleket" keresnek, például olyan kommunikációs jelzéseket, amelyek intelligens földönkívüli lényektől származhatnak.

Tízmillió csillagot vizsgáltak át szakértők, de nem találták földönkívüliek nyomát.
Tízmillió csillagot vizsgáltak át szakértők, de nem találták földönkívüliek nyomát. Fotó: Getty Images

Nem meglepő, hogy nem találtak semmit

Földönkívüli vírusok után kutatnak. Mutatjuk, miért Amióta sikerült szondákat küldenünk az űrbe, az asztrobiológusok azon dolgoznak, hogy az élet nyomára akadjanak. Elsősorban mikrobák voltak a célkeresztjükben, újabban pedig a vírusok is. Erre jó okuk van.

A Nyugat-Ausztráliában lévő MWA (Murchison Széleslátóterű Hálózat) teleszkópjának segítségével alacsony frekvenciájú rádiójeleket kerestek a Vitorla csillagképben. Eredményeiket a Publications of the Astronomical Society of Australia című tudományos lapban mutatták be. "Nem meglepő, hogy nem találtunk semmit. Még olyan sok ismeretlen változó van" - magyarázta Chenoa Tremblay, az ausztrál kormány tudományos ügynökségének (CSIRO) csillagászattal és űrkutatással foglalkozó ágazatának asztrofizikusa, aki hozzátette: "A Naprendszerünkön kívüli élet utáni kutatás hatalmas kihívás. Nem tudjuk, mikor, hogyan, hol, vagy milyen típusú jelet foghatunk, mely arra utal, hogy nem vagyunk egyedül a galaxisban."

A galaxisunknak csak nagyon kis részét nézték meg

Bár a kutatás 100-szor mélyebbre ható és szélesebb körű volt, mint amelyet valaha végeztek, kozmikus mértékkel nézve viszonylag kevés csillagot vizsgált át - mondta el Steven Tingay, az ausztrál Curtin Egyetem és a Nemzetközi Rádiócsillagászati Kutatóközpont munkatársa. Tízmillió csillag soknak tűnik, de a legjobb becsléseik szerint is 100 milliárd csillag van a Tejútrendszerben. Szóval galaxisunknak csak mintegy 0,001 százalékát nézték meg. "Mintha az óceánokban összesen harminc hal élne, és mi úgy próbálnánk megtalálni őket, hogy csak egy udvari medence méretének megfelelő területet vizsgálunk át. Elég kicsi lenne az esélye annak, hogy megtaláljuk azokat a halakat" - szemléltette a szakértő.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az MWA egy másik műszer, a Négyzetkilométeres Hálózat (Square Kilometre Array - SKA) elődje. Az SKA a közeljövőben nagyban segíti majd a technológiai jelek utáni kutatást.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.