A telefonok hátára illeszthető szerkezet segítségével a Braille-írással írók percenként 20 szót gépelhetnek be. Az eszköz Bluetooth-kapcsolaton keresztül kommunikál a telefonnal. Az Oskar névre keresztelt Braille-billentyűzet alapja egy nyolc billentyűvel operáló rendszer, amelyre a látássérült emberek számára kialakított speciális billentyűzetek is épülnek.
Így működik
"Hasonlóan a zongorán több ujjal egyidejűleg leütött akkordhoz, ezen a billentyűzeten is több gomb egyidejű megnyomásával hoz létre egy betűt a felhasználó" - mondta Johannes Strelka-Petz, aki diplomamunkája keretében dolgozott a billentyűzet fejlesztésén. A projektet a társadalmi ügyekért felelős osztrák minisztérium tudományos díjjal tüntette ki. A technológia leírása online szabadon hozzáférhető.
A vak zenészeknek is segítenek
Ahogy korábban már megírtuk , a vak, illetve a látásukban korlátozott zenészek életét változtathatja meg egy eszköz, amelyet Nagy-Britanniában fejlesztettek ki. A "tapintható" karmesteri pálca olyan szenzorokkal rendelkezik, amelyek az apró mozgásokat is észlelik, az általuk küldött rádiójeleket pedig a zenészek csuklójára vagy bokájára erősített vibráló eszközök érzékelik majd. A karmester által jelzett ütemet és dinamikát a különböző fajtájú és intenzitású rezgésekből tudják majd dekódolni a látássérült zenészek.
A tapintható pálcából egyelőre egy prototípus készült, amelyet zenészekkel tesztelnek. Fejlesztése még folyamatban van, a tervező reményei szerint viszont 2020-ban már megvásárolható vagy bérelhető lesz az eszköz.