Furcsa dolog úszkál az óceánban

Nagy mennyiségű habkő úszik a Csendes-óceánon. A vulkanikus eredetű kőzetből álló "áramlat" 150 négyzetkilométeres felületen sodródik. A szakértők szerint a kőzetek egy Tonga közelében lévő víz alatti vulkánból származnak, amely a műholdfelvételek szerint augusztus 7-e körül tört ki.

A habkő vagy horzsakő egy könnyű, buborékszerű üregekben gazdag kőzet, amely lebeg a vízen. Akkor keletkezik, amikor gyorsan hűl le a magma. A kutatók szerint a vulkanikus kőzet nagy áramlatai akkor alakulnak ki, amikor egy vulkán viszonylag sekélyebb vízben helyezkedik el.

A kőzet akkor alakul ki, ha a vulkán sekélyebb vízben helyezkedik el. Fotó: 123rf
A kőzet a part mentén is felhalmozódik. Fotó: 123rf

A jelenséget egy katamaránnal Fidzsire tartó pár észlelte először, amikor éjszaka véletlenül bekeveredtek a kövek közé. Az elemzésre beküldött minták különböző méretűek voltak: némelyik egy üveggolyóra emlékeztetett, de akadtak baseball-labda nagyságú darabok is.

Öt éve nem volt példa erre

Az ősi óceánok ennyit változtak - részletek itt!

A régióban ötévente egyszer látható nagy mennyiségben habkő - a jelenség olyan, mintha az óceán felülete szárazfölddé válna. "Időnként észlelnek ilyen jelenséget, általában az óceán közepén talált szigetként , amelyre aztán nem lehet többé rábukkanni" - magyarázta Scott Bryan geológus. A kutató szerint a műholdfelvételeken látható, hogy a mező azóta két nagy részre szakadt. "Jelenleg több trillió horzsakő darab úszik együtt, idővel azonban feltöredezik és szétszóródik az óceánban" - fejtette ki Bryan.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A habkő az óceán áramlatain utazik, otthont teremt a tengeri élőlényeknek, és szállítja az organizmusokat az óceánon át. A most felbukkant kőzet jelenleg üres és kopár, a következő hetekben azonban organizmusok fognak rácsatlakozni. A horzsakőáramlat nyugati irányba, Fidzsi felé tart, valószínűleg elhalad Új-Kaledónia és Vanuatu mellett, majd vélhetően egy év alatt éri el Ausztráliát.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra