Egy új tanulmány, amely hétfőn jelent meg az Annals of Internal Medicine című folyóiratban, számos, neves orvosi lapban közzétett kutatást vett górcső alá, hogy megtudja, van-e valamilyen hatása a placebóknak.
Sok gyógyszerkísérlethez használnak placebót, aminek a hatását azután összevetik a valódi orvosságéval. A placebo elvileg ártalmatlan összetevőkből áll, úgymint cukor vagy növényi olaj. Ebben a tanulmányban a kutatók 176 beszámolót néztek át abból a szempontból, hogy írtak-e bennük a placebóról, és ha igen, mit, de a cikkek többsége nem is tért ki rájuk.
A tanulmány szerzői azt állítják, hogy a placebo összetevői korántsem olyan hatástalanok, mint ahogy azt néhányan hiszik. Az olívaolajat vagy a kukoricaolajat például koleszterincsökkentő orvosságok kikísérletezésekor alkalmazták placebóként. Ez azonban az orvosság hatásának alábecsüléséhez vezethet, mivel ezekben a placebókban levő egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírsavak és azoknak az antioxidáns és gyulladást okozó hatásuk jótékonyan hathat a lipidszintre és a szívbetegségekre.
Más placebók alkalmazása ellenben a valódi gyógyszer túlbecsüléséhez vezethet. A rákos megbetegedéssel összefüggésben levő anorexia kezelésére szolgáló gyógyszerkísérletnél laktózt tartalmazó placebót használtak. Mivel a laktózintolerancia nagyon gyakori a rákos betegek közt, a tény, hogy a placebo sokuknál hasfájást okozott, a valódi orvosságot sokkal jótékonyabb fényben tüntette fel.
"Nem a tökéletes placebo előállítása a célunk, hanem az, hogy az összetevőit hozzák nyilvánosságra" - írja a tanulmány.