A nagy dózisú terápiában részesült 16 beteg átlagos túlélése 14,1 hónap volt, szemben a kis dózissal kezelt 14 páciensnél tapasztalt 6,7 hónappal. "Először mutattuk ki, hogy egy genetikailag módosított vírus javítja a rákbetegek túlélését" - mondta a tanulmány társszerzője, David Kim, a kaliforniai Jennerex bioterápiás cég kutatója.
Az elmúlt 30 évben a kemo- és biológiai terápia terén elért óriási fejlődés ellenére a szolid tumorok nagy része gyógyíthatatlanná válik, amint áttéteket ad. „Ezért nagy szükség van hatékonyabb aktív immunterápiákra” - írták a kutatók.
A Pexa-Vec névre keresztelt szer a daganatos sejtekben szaporodik és elpusztítja azokat, miközben a szervezet immunrendszerét is a tumorsejtek megtámadására ösztönzi. "A Pexa-Vec mind magas, mind alacsony dózisban csökkentette a daganat méretét és gátolta annak vérellátását" - áll a cég sajtóközleményében.
A szert a vacciniavírusból fejlesztették ki, amelyet már évtizedek óta használnak oltásként. Segítségével irtották ki a himlőt a Földön. A Pexa-Vec a vizsgálati eredmények szerint mindkét dózisban jól tolerálható, bár leírtak mellékhatásként influenza-szerű tüneteket. A tudósok jelenleg 120 beteg bevonásával szélesebb körben is tesztelik a szert, továbbá a jövőben más daganatokon is szeretnék kipróbálni azt. A tudósok a folyóiratban számoltak be eredményeikről.