Génmódosított szarvasmarhák: bárhol megélnek?

Extrém meleg elleni szőrzetet növesztenek azok a szarvasmarhák, amelyeket genetikailag így módosítanak.

Ha a sivatagban is lenne elegendő takarmány és víz, minden bizonnyal ott is megélne a génmódosított szarvasmarhák új generációja. Legalábbis a Recombinetics nevű amerikai biotechnológiai vállalat új "terméke" erre is képes lehetne, mert igen jól bírja a meleget. A cég a CRISPR génszerkesztő segítségével angus marhákat módosított, hogy azok rövid és sima szőrzetet növesszenek, csökkentve az extrém forró időjárással szembeni sérülékenységüket. Az így kezelt marhákból készült steak akár már két év múlva az amerikaiak asztalára kerülhet - írta az IFL Science.

dsadas
Vörös és fekete angus marhák néznek a kamerába. Fotó: Getty Images

Jól tűrik a meleget

A genetikailag módosított élelmiszerek (GMO-k) olyan szervezetek, amelyek genomját, vagyis génállományát molekuláris géntechnológiai eljárásokkal a természetben elő nem forduló módon változtatták meg. Az USA-ban megengedőbb a szabályozás, az Európai Unióban szigorúbb. A EU engedélyezte az emberi és állati fogyasztásra szánt génmódosított termékek kereskedelmét, valamint a repce, a kukorica és a szója esetében a termesztését is. Magyarországon tilos a GMO-k használata a mezőgazdaságban.

Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal szerint (FDA) a fura szőrzet segít a marháknak, hogy jobban ellenálljanak a hőmérséklettel kapcsolatos stressznek, és ez több élelmiszertermelést is eredményezhet. Mindez sajnos jól jön a klímaváltozás szempontjából, amely szerint egyre gyakoribbak lesznek a nagy hőingadozások, illetve a hosszan tartó extrém meleg időszakok egész évben, tették hozzá.

Az amerikai hatóságok szerint a GMO-s élelmiszerek biztonságosak. Az USA-ban az FDA engedélyezi a forgalomba hozható élelmiszereket. Érdekesség, hogy az elmúlt években a hatóság öt génszerkesztett állatra vonatkozó kérelemnek adott zöld utat: csirkére, kecskére, lazacra, nyúlra és sertésre. Amúgy a hideg szőrzetet biztosító örökletes gén egy természetben előforduló mutáció eredménye, amely a hagyományos módon tenyésztett szarvasmarháknál is előfordulhat.

Számos szakember vitázik azon, hogy a genetikailag módosított élelmiszereknek milyen hatásai lehetnek az emberi szervezetre. A megoszló szakmai vélemények között akad olyan, ami előrevetíti az esetleges egészségkárosító hatásukat és olyan is, ami szerint nem kell számolni ilyen jellegű veszéllyel. Sokak gondolják úgy, hogy a rovarrezisztens és a herbicidrezisztens, szárazság- és hidegtűrő növények megoldhatják a világ élelmezését. Mások szerint a termesztésük során nagy terhet rónak a környezetre, nem csökken a vegyszerfelhasználás, valamint a kártevőkben is kialakulhat a rezisztencia.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.