Génszerkesztésért vehették át a kémiai Nobel-díjat

A génszerkesztésben nagy áttörést elért Emmanuelle Charpentier francia mikrobiológus és Jennifer Doudna amerikai biokémikus közösen érdemelte ki a 2020-as kémiai Nobel-díjat.

A modern génszerkesztés két úttörője, Emmanuelle Charpentier francia mikrobiológus és Jennifer Doudna amerikai biokémikus kapja az idei kémiai Nobel-díjat a Svéd Királyi Tudományos Akadémia szerdai stockholmi bejelentése szerint. Az indoklás szerint a két tudós a DNS célzott, rendkívül pontos szerkesztését lehetővé tévő CRISPR/Cas9 "genetikai olló" kifejlesztéséért részesül az elismerésben, amelyet előttük mindössze öt nő kapott meg.

Komoly áttörést jelentett a genetikai olló

A CRISPR/Cas9 nevű genetikai olló kialakítása valóban óriási áttörést jelentett, segítségével ugyanis eddig soha nem látott pontossággal lehet szerkeszteni, átalakítani a DNS-t. Komoly szerepe lehet a daganatok elleni küzdelemben, de sikerült "kivágni" vele a HIV vírusát is, illetve testre szabott baktériumokat is létrehozhatnak vele, amelyek visszaállítják a páciens egészséges mikrobiomját .

Jennifer A. Doudna biokémikus és Emmanuelle Charpentier mikrobiológus megosztva kapta az idei kémiai Nobel-díjat. Fotó: MTI/EPA/NTB/Berit Roald
Jennifer A. Doudna biokémikus és Emmanuelle Charpentier mikrobiológus megosztva kapta az idei kémiai Nobel-díjat. Fotó: MTI/EPA/NTB/Berit Roald

A kitüntetettek 10 millió svéd koronán (342,2 millió forintos összegen) osztoznak. A díjátadó ünnepséget hagyományosan december 10-én, az elismerést alapító Alfred Nobel halálának évfordulóján tartják, a koronavírus-világjárvány miatt ezúttal azonban a megszokottnál szerényebb körülmények között.

Az ünnepség hétfőn az orvosi-élettani Nobel-díj átadásával kezdődött, amelyet a hepatitis C vírus (HCV) felfedezéséért vehette át Harvey J. Alter, Charles M. Rice és Michael Houghton. Az indoklás szerint a három kutató eredményei döntő jelentőségűek voltak a vér útján terjedő májgyulladás (hepatitis) elleni küzdelemben. A díjazottakról és munkájukról az alábbi cikkünkben is írtunk!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.