Globális veszély fenyeget

Minden eddiginél gyorsabban olvad az Északi-sark állandóan fagyos földje, a permafroszt.

A sarkvidéki tengerek vize olyan ütemben melegszik, a tengeri jégtakaró pedig olyan gyorsan olvad, ami példa nélkül áll az elmúlt 1500 évben - figyelmeztet az Amerikai Óceán- és Légkörkutató Hivatal (NOAA) által készített Arctic Report Card jelentés. Idén az Északi-sark körüli tengeri jég téli kiterjedése minden eddiginél kisebb volt. A 12 ország 85 kutatója által készített tanulmány szerint ez a modern kor második legmelegebb éve a meglehetősen sérülékeny Északi-sarkvidék számára.

Minden eddiginél gyorsabban olvad az Északi-sark
Minden eddiginél gyorsabban olvad az Északi-sark

A tudósok szerint egyre több határozott jele van annak, hogy a sarkvidék ökoszisztémája "új normát" ért el: olyan állandósult állapotot, amelyben a felmelegedés kétszerese a világátlagénak, a jég pedig aggasztó ütemben olvad. A folyamatos melegedés károsíthatja a Bering-tenger északi részén lévő értékes halászterületeket, a permafroszt olvadása veszélyeztetheti az utakat, otthonokat és az infrastruktúrát, nagy magasságokban növeli az erdőtüzek kialakulásának veszélyét - olvasható a jelentésben.

Három éve maradt az emberiségnek A légköri szén-dioxid-koncentráció lassacskán az elmúlt 200 millió év legmagasabb szintjére emelkedik, de a naptevékenység változásának is van szerepe abban, hogy példátlan meleg légköri viszonyok vannak kialakulóban bolygónkon. Kutatók egy csoportja arra figyelmeztetett, hogy az emberiségnek mindössze három éve van arra, hogy megelőzze a változások visszafordíthatatlanná válását. Részletekért kattintson !

Bár kevesebb melegrekord dőlt meg 2017-ben, mint 2016-ban, az "Északi-sarkvidék nem mutatja semmi jelét annak, hogy újra azzá a megbízhatóan fagyott régióvá válna, amely évtizedekkel ezelőtt volt" - írják a kutatók. "Ami az Északi-sarkon történik, nem marad az Északi-sarkon, befolyásolja a bolygó többi területét is. Óriási befolyása van a világra" - emelte ki Timothy Gallaudet, a NOAA vezetője.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra