Szélesebb körben fel kellene ajánlani a nagyobb hasi műtétekre váró pácienseknek a robotsebészet lehetőségét a tudósok és szakemberek szerint. Egy kutatás ugyanis megállapította, hogy ez az eljárás felgyorsítja a gyógyulási időt, valamint csökkenti a beavatkozás utáni szövődmények – egyebek mellett a vérrögök – kialakulásának kockázatát és az újabb kórházi kezelés szükségességének esélyét. A kutatók hároméves, húgyhólyagrák miatt műtött betegek nyomon követésén alapuló munkájának eredményeiről a The Guardian is beszámolt .
Gyorsabb felépülés, kevesebb komplikáció
A kutatásba 338 beteget vontak be. A rajtuk elvégzett beavatkozások felénél robot asszisztált, míg a másik 169 pácienst kizárólag emberek műtötték – ez utóbbi esetekben nyílt műtétekről beszélünk. A nyílt műtét során a sebész közvetlenül a páciensen dolgozik, és viszonylag nagy metszéseket ejt a bőrön és az izmokon. Ezzel szemben a robot-asszisztált beavatkozások során a sebészek távolról irányítják a csak minimálisan invazív műszereket.
A vizsgálatokból kiderült, hogy a nyílt műtéten átesett alanyokhoz képest a robotsebészet 52 százalékkal csökkentette az újbóli beavatkozás szükségességének esélyét, emellett 77 százalékkal mérsékelte a vérrögök kialakulásának kockázatát. „Azt láttuk, hogy ha ezt a modern műtéti eljárást alkalmazzuk, akkor lerövidül kórházban töltött idő is (10 napról 8-ra) és gyorsabb a felépülés. De nemcsak az ágyban töltött idő lesz kevesebb így, hanem a komplikáció is. Ezek nagyon fontos megállapítások” – mondta el James Catto, a Sheffieldi Egyetem urológiai sebészprofesszora, a kutatás egyik vezetője.
A tudósok szerint kutatásuk az eddigi legerősebb bizonyíték a robot-asszisztált műtétek előnyeire. Most azt szorgalmazzák, hogy az Egyesült Királyságban minden nagyobb hasi műtét esetében tegyék elérhetővé a robotsebészetet.