Meglepő helyen bukkantak a cukorbetegség kezelésének új lehetséges hatóanyagára: a rendkívül mérgező térképes kúpcsiga által kiválasztott toxinban – számolt be a University of Utah eredményeiről az Orvostovábbképző Szemle.
Áldozatainak lezuhan a vércukor értékük
A szóban forgó, a csendes-óceáni Palau szigeteinek környékén élő tengeri csigafaj halakra vadászik. Az tűnt fel a kutatóknak, hogy mérgét a vízbe juttatva olyan erős hipoglikémiás sokkot okoz zsákmányállataikban, amire a halak szervezete már nem tud reagálni, így képtelen visszaállítani a szervek működéséhez szükséges vércukorszintet. A csigafaj összetett mérgében a mostani vizsgálat során a kutatócsoport egy olyan toxint azonosított, amely hasonló az emberi szervezetben is megtalálható szomatosztatin hormonhoz. Ez a most leírt szomatosztatin-szerű toxin kulcsfontosságú lehet a cukorbetegség és egyéb hormonzavaros állapotok kezelésére szolgáló új gyógyszerek fejlesztésében.
Mi csak néhány száz éve próbálkozunk gyógyszerkémiával és gyógyszerfejlesztéssel, néha jól, néha rosszul. A kúpcsigáknak viszont több millió, vagy inkább milliárd évük volt arra, hogy igazán hatásos mérget fejlesszenek ki
– mondják a kutatók.
A szomatosztatin nagyjából úgy működik, mint egy fékpedál az
emberi szervezet számos folyamatában. Megakadályozza például, hogy a
vércukorszint, a különböző hormonok és sok más fontos molekula szintje
veszélyesen magasra emelkedjen. A kutatók szerint a konszomatin nevű
kúpcsigaméreg is ehhez igen hasonlóan működik, a kutatók azonban azt is megállapították, hogy a konszomatin
A konszomatint vércukorszintre gyakorolt igen erős hatása miatt veszélyes lenne közvetlenül terápiás célokra használni, de szerkezetének tanulmányozásával a kutatók elkezdhetnek olyan gyógyszereket tervezni, amelyek kevesebb mellékhatással rendelkeznek, mint a mostaniak.