A vizsgálat szerint, melynek során 420 amerikai kórházban 78000, 2001-2006 között szívrohammal kezelt beteg adatait elemezték, az összesített halálozási arány mindkét nem esetében azonos. A különbség az úgynevezett STEMI (ST-elevációs miokardiális infarktus) esetében áll fenn. Az ilyen súlyos infarktusos nők 10,2 százaléka, míg a férfiak mindössze 5,5 százaléka nem éli túl a szívrohamot.
A közlemény vezető szerzője, Dr. Hani Jneid szerint az ok részben a nők nem megfelelő kezelésében keresendő. Jneid a houstoni Baylor Orvostudományi Egyetem adjunktusa. A STEMI azt jelenti, hogy az egyik koszorúsérág teljes elzáródása miatt a szívizom jelentős területe elhal, ami egy speciális jelenséget - ST-szakasz elevációt - vált ki az EKG-n.
Bár elméletileg nincs semmilyen biológiai oka, hogy különbség legyen a két nem halálozása között, több lehetséges magyarázat is elfogadható, véli Dr. Gregg C. Fonarow, a Californiai Egyetem professzora, a cikk egyik társszerzője. Nem mindegy például, hogyan és mikor számol be a beteg a tüneteiről, és később milyen kezelésben részesül. A szívrohammal érkező nők általában idősebbek és több társbetegségben is szenvednek, ám még ezt figyelembe véve is 12 százalékos különbséget találtunk, folytatta Fonarow. A nőknél gyakran atípusos - tehát nem jellegzetes - formában jelentkeznek a tünetek. Ritkább a szegycsont körüli mellkasi fájdalom, vagy nyomásérzés, és gyakoribbak az általános tünetek, mint például a légszomj.
A kezelés azonban egyértelműen különbözik nők és férfiak esetében. A nők 14 százalékkal kisebb eséllyel kaptak időben aszpirint, 10 százalékkal ritkábban béta-blokkolót, 25 százalékkal ritkábban reperfúziós (vagyis a szívizom keringését helyreállító) kezelést és 13 százalékkal kevesebb esélyük volt az érmegnyitó szívkatéteres beavatkozásra 90 perccel a kórházba érkezést követően.
Forrás:
Medipress hírszolgálat