Hát ezért olyan lehangoló a fogyókúra

Már az a látvány is elég a levertséghez, hogy mialatt barátaink önfeledten tömik magukba a csipszet és a csokoládét, nekünk csak egy sárgarépa árválkodik a tányérunkon.

A legújabb kutatás azonban azt is kimutatta, hogy a zsírdús étrendről való lemondás olyan kémiai változásokat eredményez az agyban, ami hajlamosabbá tehet bennünket a zabálás-koplalás ördögi körére. A Montreali Egyetem kutatói azt állítják, eredményeik arra utalnak, hogy a fogyókúra a kábítószer-elvonáshoz hasonló hatásokkal jár. A kutatás vezetője, Dr. Stephanie Fulton arról számolt be, hogy az emberekéhez nagyon hasonló aggyal rendelkező egerek vizsgálata során felfedezték, hogy a zsírban és cukorban gazdag étrenden élő állatok neurokémiája eltért az egészséges étrenden élő egyedekétől. "Az étrend által megváltoztatott vegyületek összefüggésben állnak a depresszióval" - magyarázta Fulton. "Az étrend megváltoztatása tehát elvonási tüneteket eredményez, és érzékenyebbé tesz a stresszes helyzetekkel szemben, ami az egészségtelen étkezés ördögi körét indítja el."

A kísérlet során a kutatók az egerek egy csoportjának zsírszegény, a másiknak pedig zsírdús étrendet adtak. Előbbiben az összes kalória 11 százaléka, utóbbiban 58 százaléka származott zsírból. A zsírdús étrend megnövelte ugyan a testsúlyukat, de még nem tette az állatokat elhízottá. Ezután különféle módszerekkel azt vizsgálták, milyen kapcsolat van a táplálékkal történő jutalmazás és az egerek ebből eredő viselkedése és érzelmei között. A változások követéséhez az egerek agyát is megvizsgálták.

A zsírdús étrenden élő egerek a szorongás jeleit mutatták, például kerülték a nyílt tereket. Tapasztalataik következtében az agyuk is fizikai változást mutatott. A kutatók által vizsgált egyik molekula a dopamin volt, amely lehetővé teszi az agynak, hogy örömérzettel jutalmazzon bennünket, ezáltal arra ösztönözzön bennünket, hogy bizonyos viselkedéseket megtanuljunk. Ez a vegyület ugyanolyan az emberekben, az egerekben és más állatokban is. A dopamintermelésben szerepet játszó géneket a CREB molekula szabályozza.

"A CREB sokkal jobban aktiválódik a zsírdús étrenden élő egerek agyában, és ezek az egerek a kortikoszteron, a stresszel összefüggő hormon magasabb szintjével is rendelkeznek" - számolt be Fulton. "Ez a depressziót és a negatív viselkedési ciklust is magyarázza. Érdekes, hogy ezek a változások már az elhízás előtt bekövetkeznek. Ezek az eredmények ellentmondanak az étrend, a test és az elme közötti korábbi ismereteinknek. Újra kell gondolnunk, hogyan lehet pszichológiailag támogatni azokat az embereket, akik aktuális túlsúlyuk ellenére megpróbálnak átállni az egészséges étkezésre."

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +10 °C

Az északkeleti tájakon többnyire zavartalanul napos idő várható, de máshol is sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén gomolyfelhőkkel is. Ez utóbbiakból délután néhol zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 20 és 25 fok között várható. Késő estére 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Számottevő fronthatás most sem terheli a szervezetünket, ez pedig különösen jó hír a frontérzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra