Hatékony a mágnesterápia fülcsengés ellen?

A Loyola Egyetem Orvostudományi Karának kutatói azt vizsgálják, hogy a noninvazív mágnesterápia új típusa segíthet-e a fülcsengéstől szenvedő betegeken.

A transzkraniális mágneses stimuláció (TMS) rövid mágneses impulzusokat küld az agyba. Az eljárást 2009-ben hagyták jóvá olyan súlyos depresszióban szenvedő betegek kezelésére, akik esetében legalább egy antidepresszáns nem vált be.

Fülzúgás (tinnitus) esetén a beteg külső hangforrás nélkül érzékel hangokat az egyik vagy mindkét fülében. Ez a hang csengés, súgás, zúgás, ciripelés vagy kattogás is lehet. A rendellenességnek egyelőre nincs gyógymódja. A fantom hangok érzékelése depresszióban szenvedő emberekben kifejezettebb lehet, ráadásul időnként az antidepresszáns gyógyszerek is okozhatnak fülzúgást.

Dr. Murali Rao, a Loyola Egyetem kutatásának vezetője elmondta, már korábbi kutatások is kimutatták, hogy a TMS segíthet a fülzúgásban szenvedő betegeknek. A két rendellenesség együttes jelenléte rendkívül korlátozó lehet, és a mostani kutatás első alkalommal vizsgál olyan személyeket, akik depresszióban és fülzúgásban is szenvednek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Transzkraniális mágneses stimuláció során a beteg egy kényelmes, párnázott székben foglal helyet. A feje bal oldalán elhelyezett mágnestekercs rövid mágneses impulzusokat küld az agy felszínére, ami olyan áramlökéseket hoz létre, amelyek az agysejteket stimulálják. Az áram az agy mélyebb területein elhelyezkedő hangulatszabályozó áramkörökre gyakorol hatást, és az okozott változások jótékony hatást fejtenek ki a depressziós betegekre . A kezelés 35-40 percig tart.

A tervezett kísérletben 10-15 beteg fog részt venni, akik hetente öt kezelést kapnak 4-6 hétig. A résztvevőket a kezelési folyamat alatt háromszor vizsgálja meg orvos. A kezeléshez nincs szükség érzéstelenítésre, és a terápiát követően a beteg azonnal folytathatja szokásos tevékenységeit. A korábbi kutatások alapján a kezeltek nem tapasztalnak emlékezetvesztést vagy görcsöket. Mellékhatásaként csupán enyhe fejfájás vagy a fejbőr bizsergése jelentkezhet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra