Európával szemben az USA-ban ez elmúlt évekig több elítéltet végeztek ki, főleg méreginjekcióval. Az Európai Unió tiltakozik, ahogy tud, mivel az emberi jogokkal ellentétesnek tartják a írja az Index.
A lap szerint január 19-én Dennis McGuire levegő után kapkodva, fulladozva halt meg a méreginjekciótól. Halálbüntetését az ohiói Department of Rehabilitation and Correction hajtotta végre. "Kivégzésének 11 vagy több perce alatt, amíg levegőért kapkodott, végig ökölbe szorította a kezét. Kérdésen felül áll, hogy Dennis McGuire több percen keresztül nagyon szenvedett" - meséli Lawrence Hummer katolikus pap, aki látta a kivégzést. Három héttel később, február hetedikén az állam kormányzója, John Kasich elhalasztotta a soron következő kivégzést.
Jogos a kérdés, hogy történhetett meg ez? Az ohiói börtönőrök kísérleti, két gyógyszerből álló koktélt használtak. Miért próbált ki Ohio egy nem tesztelt injekciót, miközben 1999 óta hajtanak végre kivégzéseket méreggel? A válasz a mérgek egyre növekvő hiányában rejlik, ami pedig elsősorban az Európai Unió 2011-es exporttilalmának köszönhető. Ennek hatása már Amerika-szerte érezhető a siralomházakban. A tilalom miatt az amerikai börtönök nem jutnak hozzá a tiopentál-nátriumhoz, ami kulcsfontosságú altató lenne a méreginjekciókhoz. Az elmúlt években több kisebb gyógyszergyár szintén megtagadta a tiopentál-nátrium és más méreginjekció-összetevők szállítását etikai okokból, vagy mert félnek az aktivistáktól, a jogi hercehurcáktól.
Az EU nem akarja
Az Európai Unió nem csinál titkot halálbüntetéssel kapcsolatos álláspontjából: ez EU-s irányelvek az egyetemes eltörléséről szólnak, és az emberi jogok megerősítéseként értékelnek egy ilyen lépést. A EU-s diplomaták és vezetők folyamatosan számon kérik az USA-n a halálbüntetést, és a soron következők végre nem hajtására kérik őket.
Azt még nem tudni, mi lesz a vita vége, de ha gazdasági szempontok döntenek, lehet hogy vége a mesterséges halálnak az Egyesült Államokban.