A küzdelem egyelőre döntetlenre áll, de érdekes alkalmat ad arra, hogy többet megtudjunk arról, miként működik a szemünk, és miként látjuk a színeket, ha éppen süt a nap.
Az ominózus kép azonban érzékelésünk határait feszegeti. Az emberek az evolúció hatására napfényben tanultak meg látni, a napfény viszont változtat a színeken: a hajnal rózsás-pirosas színe, a dél kékes-fehéres árnyalata vagy a napnyugta vöröse mind-mind megváltoztatja a körülöttünk lévő világot.
A szóban forgó kép pedig azért annyira zavaró, mert agyunk megpróbálja kideríteni, hogy milyen napszaki színhatás érte a ruhát. Az emberek dönthetnek úgy, hogy kék színtöbbletet ad a megvilágítás (ilyenkor látnak fehér-arany kombinációt), de dönthetnek az aranysárga mellett is, ilyenkor látnak kék-feketét.
A Wired magazin grafikusstábja szintén megvizsgálta a képet és (a kommentelők egy részével) rámutattak: míg a ruha kékje több ponton objektíven is kéknek tűnik, nem lehet kikerülni a szimultán kontraszt jelenségét, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy ugyanazt a színt másként érzékeljük, ha fehér vagy fekete háttér előtt látjuk.
Az biztos, hogy a képen van kék, viszont a vélemények igencsak megoszlanak arról, hogy a ruha vagy a megvilágítás színe a kék. Az emberek érzékelése tehát a környezettől és a megvilágítástól egyaránt változhat. Az azonban biztos, hogy akik a fent látható ruhát fehérnek látják, garantáltan tévednek.