Hogyan bénul le izomzatunk alvás közben?

Az agyban két erőteljes hatású vegyület közös erővel bénítja le az ízületeket mozgató izmokat a gyors szemmozgásos (REM) alvási ciklusban, derült ki egy új kutatásból.

A kutatási eredmények segíthetnek a tudósoknak a különböző alvási zavarok, például a narkolepszia vagy a fogcsikorgatás kezelésében is.

Az alvás gyors szemmozgásos, vagyis REM szakaszában - mikor a legmélyebben alszunk és álmodunk - a szemet mozgató izmokon kívül a test összes többi izma mozgásképtelenné válik, gyakorlatilag ideiglenesen lebénul, annak érdekében, hogy megvédje a szervezetet az esetleges sérülésektől.

Egy kísérletsorozat során a Torontói Egyetem idegkutató tudósai, Patricia L. Brooks és Dr. John H. Peever megállapították, hogy a gamma-amino-vajsav (GABA) és a glicin neurotranszmitterek (ingerületátvivő anyagok) a kísérleti patkányok agyában bizonyos sejteket egyszerűen "kikapcsoltak", melyek az izmok aktivizálásáért voltak felelősek, így okozva a patkányoknak ideiglenes bénulást a REM szakaszban. Az eredmények azért különösen jelentősek, mert a kutatók korábban azt feltételezték, hogy a glicin az egyetlen neurotranszmitter, amely felelős a motoros neuron kikapcsolásáért.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

"A kutatás eredménye sok mindenkit érinthet, például akik láttak már álmukban rohanó kutyát, narkolepsziásak, vagy rúgta már meg őket álmukban a partnerük" - mondta Dr. Dennis J. McGinty, a Los Angeles-i Kalifornia Egyetem idegkutatója és alvásszakértője, aki nem vett részt a jelenlegi kutatásban. "A REM szakaszban fellépő neurotranszmitterek és receptorok beazonosítása lehetővé teszi az alvási zavarokkal küzdő emberek hatékonyabb kezelését. A REM szakaszban fellépő alvási zavarok ráadásul sok esetben olyan komoly neurodegeneratív betegségek kialakulására is utalhatnak, mint például a Parkinson-kór."

A kutatás részleteit a című orvosi szakfolyóirat júliusi számában publikálták a Torontói Egyetem kutatói.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra