A színfalak mögött a kreatív gondolkodásnak számos egymást kiegyensúlyozó és befolyásoló tényezője van. A kutatók szerint a kreativitás az a képesség, amely révén új és eredeti módokon tudunk problémákat megoldani. Nem minden eredeti megoldás kreatív is egyben: ha a megoldás ötletes, de a gyakorlatban nem megvalósítható, akkor nem tartjuk kreatívnak.
A kutatók azzal a hipotézissel álltak elő, hogy az agynak többféle különböző, olykor egymásnak ellentmondó agyi hálózatot kell aktivizálnia ahhoz, hogy egy valóban kreatív ötlettel állhassunk elő.
Minél erősebb a két régió között a kapcsolat, annál inkábbképesek párhuzamosan együttműködni, tehát annál eredetibbek az ötleteink is. Ugyanakkor arra is szükségünk van, hogy legyen egy olyan kontrollszerv az agyunkban, amely szükség esetén kidobja az innovatív ötleteket – ezzel egyidőben pedig egy olyanra is szükségünk van, ami képes felmérni, hogy az ötletek mennyire lehetnek működőképesek és gyakorlatiasak. Ezen két kontrollszerv közreműködésének az eredménye az, amit kreativitásnak nevezünk.
Forrás: Sciencedaily.com