Hogyan születnek a kreatív ötletek?

Eredeti és kreatív ötlet? Agyunk két, teljesen különböző hálózatának összefogásából születnek az ilyenek, állítják a University of Haifa kutatói: az asszociatív, úgynevezett spontán hálózat és a normatív, más néven konzervatív hálózat sikeres együttműködése ad ilyeneket.

A színfalak mögött a kreatív gondolkodásnak számos egymást kiegyensúlyozó és befolyásoló tényezője van. A kutatók szerint a kreativitás az a képesség, amely révén új és eredeti módokon tudunk problémákat megoldani. Nem minden eredeti megoldás kreatív is egyben: ha a megoldás ötletes, de a gyakorlatban nem megvalósítható, akkor nem tartjuk kreatívnak.

A kutatók azzal a hipotézissel álltak elő, hogy az agynak többféle különböző, olykor egymásnak ellentmondó agyi hálózatot kell aktivizálnia ahhoz, hogy egy valóban kreatív ötlettel állhassunk elő.

Nehéz a kreatív személyiség típusokat körülírni, de vannak azért árulkodó jelek. Íme 14 tulajdonság . A kutatáshoz kapcsolódó vizsgálat első részében az önkéntes válaszadók 30 másodpercet kaptak arra, hogy az általuk látott tárgyaknak új, eredeti, szokatlan használati módokat találjanak ki. A szokatlan és ritka válaszok magas “eredetiségi” pontszámot kaptak, a gyakoribb válaszok kisebbet. A teszt második részében az adott tárgyak legjobb tulajdonságát, illetve leírását kellett megadniuk. A feladatok végzése közben pedig MRI-vel figyelték a résztvevők agyműködését. Azoknál, akik eredeti válaszokat adtak, fokozott agyi aktivitást figyeltek meg az agy “asszociatív” régiójában: ez főként háttérmunkát végez, amikor nem koncentrálunk valamire, hasonlóan az álmodozás folyamatához. Az is kiderült viszont, hogy nem csak ez a régió aktív: az asszociatív területek mellett az úgynevezett adminisztratív kontrollrégió is aktívabb volt: ezen “konzervatív” régió a szociális normákkal és szabályokkal van összefüggésben.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Agyunk két, teljesen különböző hálózatának összefogásából születnek a kreatív ötletek

Minél erősebb a két régió között a kapcsolat, annál inkábbképesek párhuzamosan együttműködni, tehát annál eredetibbek az ötleteink is. Ugyanakkor arra is szükségünk van, hogy legyen egy olyan kontrollszerv az agyunkban, amely szükség esetén kidobja az innovatív ötleteket – ezzel egyidőben pedig egy olyanra is szükségünk van, ami képes felmérni, hogy az ötletek mennyire lehetnek működőképesek és gyakorlatiasak. Ezen két kontrollszerv közreműködésének az eredménye az, amit kreativitásnak nevezünk.

Forrás: Sciencedaily.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra