Süllyesztőbe kívánt szerelmek, kínos másnapi ébredések, arcpirító állásinterjúk, megunt hóbortok - ezernyi okunk lehet, amiért meg akarunk szabadulni egy letűnt korszakra emlékeztető, vagy csak megunt tetoválástól - a HVG cikkében arra kereste a választ, hogy milyen módon szabadulhatunk a bőrünk alá pingált formáktól és soroktól.
Nincs pontos adat róla, hogy a lakosság hány százaléka tetovált, de egy amerikai felmérés szerint az USA-ban élők 14 százaléka legalább egy rajzot, idézetet, vagy bármiféle ábrázolást hord a testén. Ez az arány valószínűleg a nyugati országok lakosságának nagy részére is igaz, ahol az individuum egyik legdivatosabb kifejeződésévé vált az egyedi rajzok felvarratása. A göttingeni egyetem tanulmánya kilenc indokot gyűjtött össze, hogy miért vállalkozik valaki a tetováltatásra: esztétikai ok, az egyéniség megerősítése, csoporthoz tartozás kifejezése, lázadás a konvenciók ellen, személyes történetek megörökítése, kulturális tradíciók, a fizikai fájdalom szeretete, szexuális élet megfűszerezése (bizonyos beavatkozások esetében), továbbá a testmódosítástól való függőség - írja a lap.
20-30 százalék megbánja a tetkót
Hiába van azonban egyre több tetovált ember, bizonyos munkahelyeken és társadalmi körökben még mindig nagy az elutasítottsága a testmódosítás ezen (és tulajdonképpen szinte bármilyen) formájának. Sokszor előfordul az is, hogy a tetoválást megunjuk, vagy az általa közvetített üzenet okafogyottá válik - véget érhet egy kapcsolat vagy eljegyzés is, de szerelmünk nevét még mindig a bőrünkön viseljük. Előfordul az is, hogy a tetoválás egy átmulatott éjszaka eredménye, és a megrendelő már másnap szörnyülködve nézi a tükörben testének kidíszített részét. Statisztikák szerint az emberek mintegy 20-30 százaléka 10 éven belül megunja, vagy megbánja tetoválását, ezért az eltávolítás mellett dönt. De milyen lehetőségek állnak rendelkezésre ebben az esetben?
A tudomány és a rendelkezésre álló mai technológiák szerint maximum 90 százalékos alapossággal lehet eltüntetni a tetoválást, vagyis az érintett felület már sosem lesz pont ugyanolyan, mint előtte. Ugyanakkor ahány eset, annyiféle kimenetel és számos befolyásoló tényező létezik. Számít, hogy milyen tintával készült az alkotás: az olcsóbb és rosszabb minőségű tintából festett tetoválást könnyebb leszedetni, mint egy profit, amihez gyakran használnak a csillogó hatás kedvéért vasoxidot vagy titán-dioxidot. Nem mindegy továbbá az sem, hogy milyen színeket kell eltávolítani: a sötétebb színek (fekete, sötétkék) könnyebben adják meg magukat, ellenben a sárga és narancssárga eltávolítása már nagyon nehéz feladat, a világoskék és a pink pedig szinte lehetetlen vállalkozás.
A tetoválás legnehezebben a lábról jön le, majd a kar, a hát, a has és a mellkas következik
Nem mindegy, hogy honnan kívánjuk eltávolítani a motívumokat. A legnehezebben a lábról jön le, majd a kar, a hát, a has és a mellkas következik. Nők esetében a szüléssel járó testsúlygyarapodás miatt a csípőre, hasra, vagy mellkasra pingált alkotások torzulhatnak. Nem mindegy továbbá a bőrszín sem, sötétebb bőrről ugyanis jóval nehezebb az eltávolítás. Ezek mellett több tényező befolyásolja a kezelés sikerét, például hogy milyen mélyre ütötték és milyen tűvel, valamint hogy mennyire volt gyakorlott a tetováló.
Fokhagymával és galambürülékkel is próbálkoztak
Míg néhány évvel ezelőtt még olyan, első hallásra ijesztőnek tűnő, fájdalmas és hegesedést okozó megoldásokat is alkalmaztak, mint a bőrcsiszolás (dermabrázió) vagy a sóoldatos csiszolás, ma már a legtöbb hazai szalon és klinika úgynevezett Q-kapcsolt lézert használ. Egy kezelés körülbelül 5 ezer forintnál kezdődik, a helyzet komolyságától függően általában 5, vagy akár 20 alkalom is szükséges lehet, hogy legyen látszata. Pozitívuma ugyanakkor, hogy nagyjából hegmentesen képes eltüntetni a nem kívánatos alakzatokat a bőrünkről. Drasztikusabb esetben alkalmazhatnak bőrátültetést is, ennek ára ugyanakkor milliós nagyságrendű.
Ahogy a gyógyászat legtöbb vonalán, úgy itt is megjelentek kétes hatású "csodaszerek", amelyek gyors és hegmentes eltávolítást ígérnek. A városi legendák szerint volt idő, amikor fokhagymát, bort, citromot, sőt galambürüléket fecskendeztek a kimarni kívánt területre. A szakemberek ezért hangsúlyozzák: az utólagos eltávolítás helyett érdemes lenne inkább azon elgondolkodni, hogy valóban együtt szeretnénk-e élni a bőrünkbe karcolt alakzatokkal.
Forrás: HVG