Meglepő ok állhat az állandó fáradtság mögött

Ha egy megterhelő munkahelyi nap végén úgy megyünk haza, mint akiből az utolsó csepp erő is elszállt, nagy a valószínűsége, hogy a túl sok gondolkodás merített le minket – derült ki egy kutatásból.

A komoly szellemi munka tényleg kifáraszthat minket – dióhéjban erre mutatott rá a párizsi Pitie-Salpetriere Egyetemi Kórház kutatóinak vizsgálata, amely a Current Biology című folyóiratban jelent meg. A tanulmánnyal kapcsolatban a Time azt írja, a tudósok két csoportra osztották az alanyokat, majd egy napon keresztül – amelyet úgy építettek fel, hogy hasonlítson egy átlagos munkanapra –, elemezték az agyuk kémiai összetételét. Az egyik csoport tagjai könnyű feladatokat kaptak, míg a másik csapatnak ugyanazoknak a feladatoknak a megterhelőbb változatait kellett elvégeznie. A fáradtság jeleit, például a pupillatágulás csökkenését csak a bonyolultabb feladatokat végző csoportban regisztrálták.

gondolkodás, kognitív fáradtság, munka
Nemcsak a fizikai, hanem a komoly szellemi munka is elfáraszthat minket. Fotó: Getty Images

A tudósok a mágneses rezonancia spektroszkópiának (NMR) nevezett technika segítségével megállapították, hogy a nagy igénybevételt jelentő kognitív munka hatására az agy prefrontális kérgében felhalmozódott a glutamát mennyisége (ez az egyik legfontosabb idegingerület-átvivő anyag az agyban). Mivel az így keletkező „felesleg” kezelése jelentősen megnehezíti, hogy az olyan folyamatok, mint a tervezés vagy a döntéshozatal – amelyekért egyébként a prefrontális kéreg felel – olajozottan működjenek, kialakul az úgynevezett kognitív fáradtság vagy döntési fáradtság. Ez a kutatók szerint arra készteti az alanyokat, hogy azokat a tevékenységeket részesítsék előnyben, amelyek elvégzéséhez kevés erőfeszítés szükséges, ugyanakkor sokat profitálhatnak belőle.

A tanulmány egyik szerzője, Mathias Pessiglione azt mondja, a korábbi elméletek szerint a fáradtság az agy által létrehozott illúzió, amely arra késztet minket, hogy abbahagyjuk, amit éppen csinálunk, és egy élvezetesebb tevékenység felé forduljunk. „A mi eredményeink azonban azt mutatják, hogy a kognitív munka valódi funkcionális változást eredményez: a káros anyagok felhalmozódását. Úgy véljük tehát, hogy bár a fáradtság valóban egy olyan jel, amely arra ösztönöz, hogy befejezzük a munkát, de más célból: az agyműködés integritásának (teljességének, a szerk.) megőrzése érdekében.”

A kutatók kiemelték továbbá, hogy a prefrontális kéreg kémiai változásainak megfigyelése gyakorlati jelentőséggel is bírhat: segíthet például a súlyos mentális fáradtság felismerésében, egyszersmind a munkahelyi kiégés elkerülésében.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra