Négyezer éves koponyán bukkantak műtét nyomaira. A kutatók szerint azért fúrtak bele lukat, mert a beteg rákos volt – írja a Live Science.
Ez lehet a modern orvoslás kezdete
A Krisztus előtt 2686 és 2345 közöttről származó koponyán a kutatók egy daganat nyomait fedezték fel, amely körül több vágást is megfigyeltek. A beavatkozással valószínűleg a harmincas éveiben járó tumoros férfit próbálták kezelni.
"Ez az első bizonyíték a rákkal összefüggő sebészeti beavatkozásra, tehát itt kezdődik a modern orvoslás" – mondta el a portálnak Edgard Camarós Perez, a spanyol Santiago de Compostelai Egyetem paleopatológusa. A kutatócsoport úgy véli, ha négyezer éve már műtéti úton próbáltak szembeszállni a rákkal, az arra utal, hogy magát a betegséget is ismerhették.
A kutatócsapat egy nő koponyáját is megvizsgálta, aki valamikor Krisztus előtt 664 és 343 között élhetett. Az ő csontjain szintén tumorra utaló jeleket vettek észre, emellett viszont olyan sérülések nyomait is felfedezték, amelyeket egy éles fegyver okozhatott. Ezek a sebek begyógyultak, amiből arra lehet következtetni, hogy a súlyos fejsérülések kezeléséhez elég fejlett volt az egyiptomi orvoslás, a rákot viszont még nem voltak képesek gyógyítani.