Így dolgozza fel az agy az információkat

A Texasi Egyetem Délnyugati Egészségügyi Központjának legújabb kutatási adatai segíthetnek megérteni milyen szerepet játszik a dopamin nevű ingerületátvivő anyag az agysejtek információ feldolgozási folyamataiban.

Egérsejtekkel végzett kísérleteik során a tudósok rájöttek, hogy a dopamin-ami egy az idegsejtek közti információcserében fontos szerepet játszó molekula-megváltoztatja az agysejtek közti kapcsolási rendszert, és így segít agyunknak megkülönböztetni a fontos információt a kevésbé fontostól.

"Ez a folyamat segít, hogy csak a legújabb, valóban lényeges dolgokra emlékezzünk, és hogy ezeket a dolgokat el tudjuk választani a régi, kevésbé fontos emlékektől" - nyilatkozta Dr. Robert Greene, az egyetem pszichiáter professzora.

"Ha egy nap képesek lennénk befolyásolni azt, hogy az agy mely információkat raktározza, és melyeket felejtse el, azzal nemcsak a tanulási funkciókat erősíthetnénk, de segíthetnénk például a poszt-traumás stressz betegségben szenvedőknek elfelejteni a betegséget okozó emlékeket" - tette hozzá Dr. Greene.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A tudósok szerint a kutatási adatok nagy előrelépést jelenthetnek a függőségi betegségek és a skizofrénia területén is, ezek a betegségek ugyanis szintén összefüggésben vannak az agyban lévő dopaminszint változásaival.

Dr. Greene és kollégai a szövetrészeket különítettek el a kísérleti egerek hippocampusából, majd ezeket elektromossággal stimulálva figyelték az agy válaszjelzéseit. Ezek után, hogy szimulálják, mi történik, ha egy fontos emléket különít el az agy, egy, a dopaminhoz hasonló ingerületátvivő anyagot adtak a sejtekhez. A két folyamatot összehasonlítva jelentős változásokat észleltek az NMDA receptorok válaszjelzéseiben. Az NMDA receptorok olyan fehérjék, amelyek aktiválásuk esetén befolyásolni képesek a szinaptikus plaszticitást.

"AZ NMDA receptorok dopamin hatására növelik a sejtek formálhatóságát, és véleményünk szerint ez felelős a tanulási és emlékezési folyamatok létrejöttéért" - nyilatkozta Dr. Greene.

A megváltozott NMDA válaszjelzések ezen kívül a sejtek funkciós kapcsolási rendszerét is megváltoztatja, így az információ hamarabb jut el a hippocampusba, és hamarabb lesz belőle emlékkép.

"Bár a mostani kísérletek során egereket használtunk, az emberi agy is hasonlóképpen működik - nyilatkozta Dr. Greene - A dopamin segítségével emlékezhetünk a legújabb, fontos dolgokra, anélkül, hogy a múltbéli információk és hasonló emlékek bezavarnának."

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +9 °C
Minimum: +2 °C

A délnyugati országrészben felhős marad az ég, máshol általában csökken a felhőzet, de hajnalra több helyen - főként az ország északi részén és az Alföldön - párássá válik a levegő, köd képződik. Néhol előfordulhat kisebb eső, a ködös részeken szitálás. A légmozgás többnyire gyenge vagy mérsékelt marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -3 és +4 fok között várható, de a délnyugati határvidéken ennél pár fokkal enyhébb maradhat az idő. Napközben egy hidegfront dominál majd, ami a frontérzékenyeknél okozhat kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra