A változások persze nem mindenkit érintenek egyformán, de a szezonális hangulatingadozás gyakran jár együtt kevesebb energiával, kevesebb igénnyel a szociális életre, a kedvenc elfoglaltságok iránti érdeklődés csökkenésével, valamint alvási zavarokkal vagy az átlagosnál nagyobb alvási igénnyel.
A hangulat évszakokhoz kötődő változásának biológiai és fizikai okai van. A legfontosabb tényező egyértelműen a fény. Ahogy a napsugarak egyre hamarabb és hamarabb buknak a horizont alá az ősz előrehaladtával, nem szokatlan, hogy azzal egy időben a hangulatunk is elindul a lejtőn.
A test tudja, hogy a Nap elbújik
Az emberi szervezet cirkadián ritmusa érzékeli a napok hosszának változását. Ez lényegében egy beépített időmérő, ami megmondja számunkra, mikor legyünk fáradtak és mikor keljünk fel, illetve nagy szerepet játszik számos más testfunkció ellátásban is, mint például a hormontermelés, a testhő szabályozása, az anyagcsere és a kedélyállapot.
Amikor pedig csökken a fény mennyisége a napok során, ezen folyamatok egy része, köztük az, amely a hangulatunkért felelős, zavarttá válhat. Egy korábbi tanulmány például kimutatta, hogy a téli hónapok során kevesebb szerotonint termel a szervezetünk, márpedig éppen ez az a hormon, amely segít irányítani a hangulatunkat és hozzájárul a boldogságérzet eléréséhez.
Egyéb kutatások kimutatták azt is, miként hat a nappalok és éjszakák váltakozása a testünk hőmérsékletére, ezen keresztül pedig arra is, mennyi időbe telik elaludnunk, és hogy mennyi melatonint termelünk. Ez a hormon vezérli az alvási ciklust, továbbá hatással van a stresszhormonok előállítására is.
Kathryn A. Roecklein, a Pittsburghi Egyetem munkatársa arra hívta fel figyelmet a The Huffington Postnak adott interjújában, mindez csupán egy biológiai válasz a fény mennyiségének változására, és nem valami olyasmi, amin puszta akaraterővel önmagunk is felül tudnánk emelkedni.
Ugyanakkor nincs szükség arra, hogy hagyjuk magunkat teljesen elnyomni az ősz és a tél kellemetlen természeti körülményei által. Akad néhány fogás, amik révén az év ezen időszakában is energikusak maradhatunk.
1. Engedjük be a napfényt
A fény ugyebár - egész pontosan annak hiánya - alapvető szerepet játszik a rossz hangulat kialakulásában. A legjobb tehát, amit tehetünk, hogy elhúzzuk a függönyöket! Emellett egy-egy séta a reggeli napsütésben alapjaiban javíthat a kedélyállapotunkon.
2. Maradjunk mozgásban
A testedzés jelentős kedélyjavító és stresszoldó hatást képes kifejteni. Kutatások százai igazolják, hogy egy kis izzadás sokat segíthet a depresszió elleni küzdelemben.
3. Étkezzünk helyesen
Miközben odakint esik az eső vagy a hó, fúj a szél, jó ötletnek tűnhet megenni pár frissen készült süteményt még melegében, az egyszerű szénhidrátok és a cukor azonban megdobják a vércukorszintet az agyban, ezáltal leterhelve azt - a hangulatunkkal együtt. Ezért tehát érdemesebb gyümölcsöket, zöldségeket, omega-3 zsírsavakban gazdag ételeket, proteineket és összetett szénhidrátokat fogyasztani. Ezek ugyanis segítenek megfelelő szinten tartani az energiaszintünket, azon keresztül pedig a kedvünket is.
4. Szakítsunk időt a barátainkra
Kutatások igazolják, hogy a barátokkal töltött idő segít leküzdeni a stresszt, a valahova tartozás érzését nyújtja és jóleső érzéssel tölt el. A társaságban való időtöltés, a hobbik és általában minden olyan tevékenység, amelyet élvezünk, bizonyítottan emelik a morálunkat. Különösen ajánlott az ilyesmi tehát azoknak, akik depresszióval küzdenek.
Forrás: huffingtonpost.com