Így lehet belehalni a sok munkába

Sokat elmond a japán munkakultúráról, hogy külön szavuk is van a túl sok munka okozta halálra. A karoshi nevű jelenség a nyolcvanas évek óta létezik az országban, közvetlen oka pedig általában szívroham és agyvérzés, illetve öngyilkosság.

A napokban került a nyilvánosság elé a 31 éves nő esete, aki még 2013-ban hunyt el krónikus keringési elégtelenség következtében. Miwa Sado, a japán közszolgálati tévé egykori újságírója egyetlen hónap alatt 159 órával dolgozta túl magát, a hétvégéket gyakorlatilag soha nem vette ki, és majdnem mindennap éjfélig túlórázott.

Külön szavuk is van a túl sok munka okozta halálra
Külön szavuk is van a túl sok munka okozta halálra

A nő esete nem egyedi, éppen ezért is várja a japán társadalom, hogy végre kezdjenek valamit az illetékesek a túlságosan hosszú munkaidő problémájával, és változtassanak az országban berögzült munkakultúrán. Japánban ugyanis sok munkaadó úgy gondolja, hogy alkalmazottaik annál elkötelezettebbek a munkahelyük iránt, minél többet túlóráznak.

A szakemberek úgy vélik, hogy a stressz ugyanolyan fontos tényező lehet, mint a dohányzás és a magas vérnyomás, és az érintett betegeknek segíteni kell a stresszoldásban. Az érzelmi stresszről régóta köztudott, hogy növeli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, ám kevésbé volt ismert, hogy milyen úton megy végbe. Az állandó stressz következményeiről részletesen itt olvashat!

Egyébként tavaly is bejárta már egy hasonló eset a médiát. A 24 éves Matsuri Takahashi 2015 áprilisában öngyilkos lett a túl sok munka okozta stressz miatt. A nőnek a halála előtti hónapban több mint 100 túlórája volt, hetekkel az öngyilkossága előtt pedig közösségi oldalán megosztotta ismerőseivel, hogy meg akar halni, valamint hogy testileg és lelkileg is romokban hever.

A halálhoz vezető munkamánia jelensége a nyolcvanas évek óta létezik Japánban. Először a kékgalléros munkások körében volt jellemző, de az évek során egyre többször fordult elő mérnökök, vezető beosztású menedzserek körében is. 2016-ban több mint kétezer olyan haláleset történt a szigetországban, amelyért a túldolgozás volt felelős. A japán kormány azonban, úgy tűnik, végre igyekszik tenni valamit a jelenség visszaszorítása érdekében: megvizsgálják, hogy segíthet-e a dolgozók mentális és fizikai állapotán, ha havi 100 túlórában - vagy egy hat hónapos időszakra számítva havi átlagos 80 órában - maximalizálják a munkát. Sokak szerint azonban még ez is túl sok.

Forrás: theguardian.com

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra